Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
3. 7. 2013,
22.07

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Gvatemala bogataš

Sreda, 3. 7. 2013, 22.07

1 leto, 2 meseca

Mesto bogatašev v revni deželi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Gvatemali so zgradili zasebno mesto, v katerem lahko bivajo le premožni prebivalci.

Novi urbanizem naj bi bil gvatemalski projekt, ki se zavzema za ustvarjanje živahnih in raznolikih skupnosti. Toda njegova prva stvaritev, mesto Cayali, je naletela na kritike. Bojijo se, da bo zasebno mesto še bolj poglobilo razlike med bogatimi in revnimi.

Cayali je prvo zasebno mesto v državi, zgradili so ga na hribu nad glavnim mestom Guatemalo. Ima vse, kar imajo druga mesta, le da v njem ni javne infrastrukture. Ima restavracije, stanovanjske soseske, pisarne, cerkvene objekte – nima pa revnih prebivalcev. V njem bivajo le premožni.

"Všeč mi je ambient. Tako je lepo in mirno. Stanovanja so prelepa in idealno je, da so restavracije tako blizu," je življenje v mestu novinarjem Al Jazeere opisala ena od prebivalk.

Model razvoja boljšega bivanja Zgradili so ga zasebni investitorji. Mesto, ki je popolnoma obdano z obzidjem, je kot privid, ki z vsakodnevnim življenjem v državi res nima nobene zveze. V mestu ni barakarskih naselij, kjer v kartonskih škatlah živijo najrevnejši prebivalci države.

Arhitekt Alvaro Veliz je opozoril, da so projekti, kot je Cayale, za glavno mesto Guatemalo lahko škodljivi, ker povzročajo segregacijo: "Projekti, kot je ta, uničujejo javne površine presolnice, saj je zaradi tega še manj naložb v resnično mesto. Namesto javnih naložb bodo poslej le še zasebne."

Upravnik Cayale Hector Leal pa je nad projektom navdušen: "Gvatemalci so prepoznali, da jim ponujamo kakovostno življenje. Naše mesto je lahko model za druge investitorje, ki bi lahko podobne projekte zgradili po vsej državi."

Vprašanje je, ali bodo taka vzorčna mesta lahko postala model razvoja Gvatemale.

Ne spreglejte