Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
26. 8. 2015,
9.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Madžarska vojska begunci migranti

Sreda, 26. 8. 2015, 9.57

8 let, 7 mesecev

Madžarska policija nad begunce s solzivcem (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Madžarska vlada in varnostni kabinet sta govorila o tem, kako bi vojska lahko pomagala pri zagotavljanju varnosti madžarske južne meje, prek katere v Evropsko unijo vstopa na tisoče migrantov.

Tiskovni predstavnik vlade je sporočil, da mora kakršnokoli odločitev o uporabi vojske sprejeti parlament, ki bo o tem vprašanju razpravljal naslednji teden.

Na meji je medtem prišlo do incidenta. Policija blizu mejnega prehoda Roszke je proti beguncem in migrantom uporabila solzivec, potem ko so skušali tamkajšnji največji madžarski center za begunce zapustiti, ne da bi jim poprej odvzeli prstne odtise. Odhod naj bi policisti skušali preprečiti kakim 200 migrantom. Policijski vir je povedal, da skuša policija umiriti razmere, a da migranti "še kar naprej vpijejo".

V ponedeljek je madžarsko mejo s Srbijo prestopilo rekordnih 2.093 beguncev. Zaradi vala beguncev je Madžarska, ki je letos registrirala več kot sto tisoč prošenj za azil, dvakrat več kot v celotnem lanskem letu, začela graditi ograjo. Številni begunci, ki na Madžarsko najbolj množično prihajajo ravno iz Srbije, izkoriščajo luknje v še nedokončani ograji.

Tudi Estonija razmišlja o ograji Madžarska vlada je medtem v parlament poslala predlog zakona, s katerim namerava po postavitvi ograje mejo s Srbijo "zapečatiti" še z zakonom. Ta bo nezakonit vstop na Madžarsko in poškodovanje ograje obravnaval kot kaznivo dejanje in določil strožje kazni za tihotapljenje ljudi.

Z ograjo pa namerava svoje meje ograditi tudi Estonija, da bi pomagala policistom in carinikom na meji z Rusijo zaustaviti val migrantov in beguncev ter preprečiti prestopanje meje.

Vojska na pomoč v Avstriji in Bolgariji O uporabi vojske pri reševanju begunske problematike pa ne razmišlja le Madžarska. Avstrija in Bolgarija bosta zaradi prihoda beguncev na pomoč poslali vojsko. Avstrija bo vpoklicala več kot 500 vojakov, ki bodo pomagali pri transportu ljudi in opreme, postavljanju bivališč in zagotavljanju hrane.

Bolgarija je na svoje štiri mejne prehode z Makedonijo napotila lažja oklepna vozila in 25 vojakov. Njihova naloga bo krepiti nadzor, ki ga izvaja mejna policija. Število vojakov bodo po potrebi še povečali.

Ne spreglejte