Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 4. 2013,
12.40

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Christine Lagarde IMF banka zadolževanje

Četrtek, 11. 4. 2013, 12.40

8 let, 6 mesecev

Lagardova opozarja pred svetom treh hitrosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Svet se razdeljuje na tri skupine - nekaterim državam gre dobro, v nekaterih se stvari izboljšujejo, tretje pa so v hudih težavah. To pa s seboj prinaša mnoga tveganja, opozarja Lagardova.

Globalnemu gospodarstvu treh hitrosti grozi tveganje valutne krize na trgih v razvoju in neobvladljiv dolg v ZDA in na Japonskem, je napovedala generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde. Opozorila je, da se svet vse bolj razdeljuje v tri skupine – nekaterim državam gre dobro, v drugih se stvari izboljšujejo, nekatere države pa so še vedno v težavah. Njen govor osvetljuje naslednjo fazo globalne ekonomije, v kateri neenakost gospodarske rasti po svetu ustvarja nova neravnovesja, ki bi v prihodnje lahko sprožila novo gospodarsko krizo, piše Financial Times.

Nova in stara tveganja "Ne pričakujemo, da bo globalna rast letos kaj višja od lanske. Opažamo namreč tako stara kot nova tveganja," ocenjuje Lagardova. "V preveč državah se izboljšave na finančnih trgih niso poznale tudi v dejanskem gospodarstvu." Gospodarstva v razvoju so sicer beležila hitro rast, vendar so zaradi nizkih cen zadolževanja ustvarila preveč javnega dolga in izpostavljenosti tujim valutnim tveganjem.

Preveliko zadolževanje "V zadnjih petih letih se je tuje zadolževanje v podjetjih v razvijajočih se gospodarstvih povečalo za okoli 50 odstotkov," pravi Lagardova. "Samo v zadnjem letu so se bančna posojila v Latinski Ameriki povečala za 13 odstotkov, v Aziji pa za 11 odstotkov." Po njenem mnenju morajo države v razvoju na izzive odgovoriti s krepitvijo bančnega nadzora, omejevanjem brezglavega zadolževanja in odrejanjem kapitalskih zahtev, ki so se spremenile z novim gospodarskim ciklom.

"Prioriteta mora biti očiščenje bančnega sistema" Države, katerih gospodarstvo se pobira, so po mnenju Lagardove ZDA, Švedska in Švica. Ob tem pa je opozorila, da ZDA svoj primanjkljaj krčijo prehitro, s tem pa slabijo svojo gospodarsko rast. Izpostavila je tudi države, ki jih čaka še veliko dela – pri tem je mislila na Japonsko in države evroobmočja. "Prioriteta mora biti očiščenje bančnega sistema z rekapitalizacijo, restrukturiranjem in – kjer je to potrebno – z zaprtjem bank."

Ne spreglejte