Na zasedanju kmetijskih ministrov je za Slovenijo zlasti pomemben napredek v pogajanjih o reformi skupne kmetijske politike in skupne ribiške politike, je poudaril sekretar Ravnik.
Kmetijski in ribiški ministri EU so na zasedanju v Bruslju večino časa namenili ribiškim točkam. Ker je bilo to prvo zasedanje sveta kmetijskih ministrov pod irskim predsedstvom, pa so se uvodoma seznanili s programom predsedovanja irskega predsedstva. Irski minister Simon Coveney je kot prioritete izpostavil dokončanje reform skupne kmetijske politike in skupne ribiške politike ter začetek obravnave zakonodajnega svežnja s področij zdravja živali in rastlin, trženja semenskega in razmnoževalnega materiala ter uradnega nadzora.
Državni sekretar na slovenskem kmetijskem ministrstvu Branko Ravnik je program dela in prioritete irskega predsedstva pozdravil, kot za Slovenijo zlasti pomembno pa izpostavil, da se doseže napredek v pogajanjih o reformi skupne kmetijske politike in skupne ribiške politike, so sporočili iz predstavništva Slovenije pri EU.
Posodobitev in poenostavitev obstoječih predpisov
Za Slovenijo je pomemben tudi začetek obravnave zakonodajnega paketa s področja zdravja živali in rastlin, s katerim naj bi se doseglo posodobitev in poenostavitve obstoječih predpisov, s posebnim poudarkom na preventivi z namenom doseganja višje zaščite potrošnikov v EU kot tudi krepitve izvoza EU ter varnosti uvožene hrane.
Na področju ribištva so ministri izmenjali mnenje predvsem o nadaljnjih korakih na področju obravnave vseh treh uredb v okviru reforme skupne ribiške politike. Kot ključna odprta vprašanja so izpostavili obveznost popolnega iztovora vsega ulova oz. prepoved zavržkov, okrepitev organizacij proizvajalcev ribiških in ribogojskih proizvodov ter vprašanje sprejemanje večletnih načrtov upravljanja ribištva.
V tem delu se Slovenija zavzema zlasti za nadaljevanje reševanja vprašanja obveznosti popolnega iztovora vsega ulova. Kot mnoge druge države članice se je zavzela tudi za razdelitev sredstev novega Evropskega pomorskega in ribiškega sklada.
Ministri o roblematiki vpliva neonikotinoidov na zdravje čebel
V popoldanskem delu so se ministri najprej seznanili s problematiko vpliva neonikotinoidov na zdravje čebel. Slovenija se v tem pogledu zavzema za sprejetje začasnih ukrepov na ravni EU glede uporabe z neonikotinoidi tretiranega semena koruze in oljne ogrščice, ki glede na raziskave predstavljajo nesprejemljivo tveganje za čebele.
Komisar za zdravje in potrošnike Tonio Borg je predstavil stanje glede uveljavitve novih standardov dobrobiti prašičev v skupni hlevski reji. Slovenija, ki se zavzema za dosledno uporabo novih standardov, meni, da je poleg živali treba sedaj predvsem zaščiti skladne proizvajalce in preprečiti nelojalno konkurenco proizvajalcev, ki novih standardov ne izpolnjujejo.
Ob obravnavi poročila o izvajanju evropskega sistema razdeljevanja sadja v šolah pa je Ravnik izpostavil uspešno izvajanje te sheme v Sloveniji, v katero je trenutno vključenih 80 odstotkov osnovnošolskih otrok. Slovenija bo v tem šolskem letu za ta namen namenila 880.800 evrov, za prihodnje finančno obdobje od leta 2014 dalje pa predlaganje povečanje obsega sredstev na ravni EU z 90 na 150 milijonov evrov letno.