Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
9. 9. 2013,
19.42

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sirija napad

Ponedeljek, 9. 9. 2013, 19.42

8 let, 8 mesecev

Katere slovenske stranke podpirajo posredovanje v Siriji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Uradno slovensko stališče do sirske krize je, da je prava pot za reševanje dve leti in pol dolge morije politična. Vse parlamentarne stranke ne delijo tega mnenja.

NSi se zavzema za vojaško posredovanje, češ da je bil napad s kemičnim orožjem v predmestju Damaska tisti dogodek, na katerega se je mednarodna skupnost dolžna odzvati. Poudarjajo, da ne smemo dovoliti ponovitve Ruande in BiH, ko je mednarodna skupnost predolgo čakala, medtem pa so umirali nedolžni ljudje. "V Novi Sloveniji podpiramo čimprejšnje vojaško posredovanje v Siriji," je poudaril Matej Tonin.

V stranki se zavzemajo za napade na vojaško infrastrukturo, ki omogoča izstreljevanje orožja za množično uničevanje, kot so letališča, topniška izstrelišča in objekte, kjer se proizvaja tovrstno orožje. Politična rešitev sirske krize ni mogoča, menijo, in "kdorkoli vztraja pri političnem reševanju te krize, podpira režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada".

DL proti intervenciji V Državljanski listi so prepričani, da uporaba nezakonitega orožja, kršenje človekovih pravic in ogrožanje življenj civilistov v Siriji terjajo akcijo mednarodne skupnosti, a nasprotujejo vojaškemu posredovanju brez mandata ZN.

V DeSUS zagovarjajo politično rešitev krize. Obžalujejo, da Varnostnemu svetu ZN "ne uspe odločneje poseči v tragedijo v Siriji oz. sprejeti ukrepov za zaščito mednarodnega miru in varnosti". Stranka bi vojaško posredovanje v Siriji razumela kot "odgovor na informacije o uporabi kemičnega orožja zoper civilno prebivalstvo". Na vprašanje, ali posredovanje podpirajo ali ne, niso dali jasnega odgovora, so pa mnenja, da bi bilo ob vojaškem posredovanju "treba čim prej vzpostaviti okoliščine, ki bodo omogočile začetek političnega procesa, ki bo vključeval vse vpletene strani. To je namreč edina pot k stabilizaciji razmer in dogovoru o prihodnosti države."

Zaščititi nedolžne, tudi z intervencijo V SLS menijo, da je "mednarodna skupnost dolžna, da brezkompromisno stori vse, da prepreči takšno množično pobijanje. Nedopustno je, da bi se v tem primeru skrivali za razlago, češ da ni dosežen mandat Varnostnega sveta ZN. Tudi Slovenija mora kot članica EU proaktivno v okviru veljavnih mehanizmov v EU zastopati stališče, da je treba zaščititi nemočne in nedolžne, četudi z vojaško intervencijo." V stranki dodajajo, da je, če ustaljene diplomatske in politične poti ne bodo zalegle, "potreben tudi vojaški poseg. Kot ukrep za rešitev nastalega položaja v tem primeru in ne nazadnje tudi v opomin, da mednarodne organizacije ne bodo dopuščale podobnih dejanj. V moderni dobi mednarodna javnost ne more dopustiti, da katerikoli režim v katerikoli državi nekaznovano pobija ljudi in na tak način skuša utišati opozicijo." V poslanski skupini SLS menijo, da se "ponavlja že videna zgodba, ko se mednarodne organizacije odzovejo prepozno".

Nevarnost za slovenske vojake Načelno stališče stranke SD do vseh konfliktov je, da morajo najprej svojo vlogo opraviti mednarodne organizacije, kot so Združeni narodi. Niso naklonjeni enostranskim ukrepanjem.

V Pozitivni Sloveniji so zadržani do vojaškega posega in menijo, da bi mednarodna skupnost morala vložiti še dodatne napore za politično rešitev s pripravo mirovne konference v Ženevi in počakati na nedvoumne ugotovitve inšpektorjev Združenih narodov s terena. Dodatni pomislek imajo, ker ima Slovenija v tej regiji svoje vojake, vsaka neusklajena akcija v Siriji pa bi za njih pomenila dodatno nevarnost.

Ne spreglejte