Ponedeljek, 9. 9. 2013, 19.42
8 let, 8 mesecev
Katere slovenske stranke podpirajo posredovanje v Siriji
NSi se zavzema za vojaško posredovanje, češ da je bil napad s kemičnim orožjem v predmestju Damaska tisti dogodek, na katerega se je mednarodna skupnost dolžna odzvati. Poudarjajo, da ne smemo dovoliti ponovitve Ruande in BiH, ko je mednarodna skupnost predolgo čakala, medtem pa so umirali nedolžni ljudje. "V Novi Sloveniji podpiramo čimprejšnje vojaško posredovanje v Siriji," je poudaril Matej Tonin.
V stranki se zavzemajo za napade na vojaško infrastrukturo, ki omogoča izstreljevanje orožja za množično uničevanje, kot so letališča, topniška izstrelišča in objekte, kjer se proizvaja tovrstno orožje. Politična rešitev sirske krize ni mogoča, menijo, in "kdorkoli vztraja pri političnem reševanju te krize, podpira režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada".
V DeSUS zagovarjajo politično rešitev krize. Obžalujejo, da Varnostnemu svetu ZN "ne uspe odločneje poseči v tragedijo v Siriji oz. sprejeti ukrepov za zaščito mednarodnega miru in varnosti". Stranka bi vojaško posredovanje v Siriji razumela kot "odgovor na informacije o uporabi kemičnega orožja zoper civilno prebivalstvo". Na vprašanje, ali posredovanje podpirajo ali ne, niso dali jasnega odgovora, so pa mnenja, da bi bilo ob vojaškem posredovanju "treba čim prej vzpostaviti okoliščine, ki bodo omogočile začetek političnega procesa, ki bo vključeval vse vpletene strani. To je namreč edina pot k stabilizaciji razmer in dogovoru o prihodnosti države."
V Pozitivni Sloveniji so zadržani do vojaškega posega in menijo, da bi mednarodna skupnost morala vložiti še dodatne napore za politično rešitev s pripravo mirovne konference v Ženevi in počakati na nedvoumne ugotovitve inšpektorjev Združenih narodov s terena. Dodatni pomislek imajo, ker ima Slovenija v tej regiji svoje vojake, vsaka neusklajena akcija v Siriji pa bi za njih pomenila dodatno nevarnost.