Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
10. 2. 2017,
17.37

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,93

1

Natisni članek

Natisni članek

Ann Coulter Donald Trump Steve Bannon Stephen Miller Jeff Sessions Breitbart

Petek, 10. 2. 2017, 17.37

7 let, 2 meseca

Judovski genij, ki je v ozadju Trumpove revolucije

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,93

1

Stephen Miller | Foto Getty Images

Foto: Getty Images

Stephen Miller se je rodil v liberalni, demokratski judovski družini, a je postal goreč republikanec. Kljub svoji mladosti je utiral pot idejam, ki so newyorškega milijarderja Donalda Trumpa pripeljale v Belo hišo.

"Sem v nebesih," je vzhičeno tvitnila ameriška publicistka Ann Coulter, ko je slišala novico, da je Trump za svojega svetovalca v Beli hiši imenoval 31-letnega Millerja. To je bilo za gorečo zagovornico stroge politike priseljevanja in gradnje zidu na meji z Mehiko dokaz, da Trump po volitvah ne bo požrl svojih obljub volivcem.


Preberite še:


Miller pravi avtor spornega zakona o prepovedi priseljevanja?

Po pisanju nekaterih medijev je prav Miller v ozadju Trumpovega izvršnega ukaza, s katerim je prepovedal priseljevanje v ZDA iz sedmih muslimanskih držav. Sam to zanika in pravi, da so avtorji ukaza pravniki, on pa je samo politični svetovalec.

Omejevanje priseljevanja, nasprotovanje prostotrgovinskim sporazum, ki so v škodo ZDA, in boj proti islamskemu radikalizmu – to so tri točke, s katerimi je Trump premagal demokratsko tekmico Hillary Clinton in se zavihtel v Belo hišo.

Publicistka Ann Coulter je navdušena nad Millerjem. Ima ga za briljantnega in domoljubnega genija v ozadju Trumpa, ki bi s svojim velikanskim inteligenčnim količnikom zlahka služil milijone na Wall Streetu ali na sto tisoče dolarjev kot pravnik, a je zaradi ljubezni do domovine rajši delal v senatu.  | Foto: Reuters Publicistka Ann Coulter je navdušena nad Millerjem. Ima ga za briljantnega in domoljubnega genija v ozadju Trumpa, ki bi s svojim velikanskim inteligenčnim količnikom zlahka služil milijone na Wall Streetu ali na sto tisoče dolarjev kot pravnik, a je zaradi ljubezni do domovine rajši delal v senatu.  Foto: Reuters

Kdo je bil Trump pred Trumpom

To nacionalistično-antiglobalistično ideologijo se zdaj povezuje z najslavnejšim slovenskim zetom, toda še pred Trumpom sta jo pred leti oblikovala senator iz Alabame Jeff Sessions (ta bo v novi Trumpovi administraciji pravosodni minister) in Miller, ki je bil od leta 2009 Sessionsov asistent in predstavnik za odnose z javnostjo.

Miller, ki je hitro postal senatorjeva desna roka, je po pisanju spletne strani Politico Sessionsu pomagal artikulirati njegove poglede glede priseljevanja in prostotrgovinskih sporazumov. Miller je bil tudi snovalec uničenja reforme priseljenske zakonodaje, ki jo je leta 2013 pripravilo osem senatorjev iz obeh taborov.

Miller v kot stisnil tolpo osmih

Tako imenovana tolpa osmih (Gang of Eight), med katerimi so bili tudi republikanski senatorji John McCain, Lindsey Graham in Marco Rubio (vsi so zdaj tudi ostri Trumpovi nasprotniki), je v reformi med drugim predlagala, da bi nezakonitim priseljencem omogočili pridobitev ameriškega državljanstva.

Miller je kongresnike, da bi spodkopal reformo, med drugim seznanjal s tem, kako negativne posledice ima priseljevanje na plače ameriških delavcev in državno varnost. 

Senator iz Alabame Sessions se je s Trumpom seznanil leta 2005, ko je newyorški milijarder javno napadal 1,2 milijarde dolarjev vredno obnovo Združenih narodov kot predrago. Sessions je kot edini senator že takoj na začetku podprl Trumpa. Prav on naj bi na shodu v mestu Mobile v Alabami avgusta 2015 Trumpu na glavo posadil kapo z napisom Make America Great Again, ki je pozneje postala nekakšen zaščitni znak kampanje. Trump je po volitvah Sessionsa izbral za novega pravosodnega ministra. | Foto: Reuters Senator iz Alabame Sessions se je s Trumpom seznanil leta 2005, ko je newyorški milijarder javno napadal 1,2 milijarde dolarjev vredno obnovo Združenih narodov kot predrago. Sessions je kot edini senator že takoj na začetku podprl Trumpa. Prav on naj bi na shodu v mestu Mobile v Alabami avgusta 2015 Trumpu na glavo posadil kapo z napisom Make America Great Again, ki je pozneje postala nekakšen zaščitni znak kampanje. Trump je po volitvah Sessionsa izbral za novega pravosodnega ministra. Foto: Reuters

Millerjeve povezave z Breitbartom in Bannonom

Pomembno vlogo pri širjenju Sessions-Millerjevih idej v javnosti so imeli tudi desno usmerjeni ameriški novinarji in publicisti (Ann Coulter, Laura Ingraham, Andrew Breitbart …). Tako se je Miller seznanil tudi s Stevom Bannonom, ki je po nenadni Breitbartovi smrti leta 2012 prevzel vodenje istoimenskega spletnega medija.

Leta 2014 sta se Miller in Sessions v prostorih Breibartovega uredništva v ameriški prestolnici srečala tudi z Nigelom Farageom, takratnim prvim možem britanske Stranke za neodvisnost Združenega kraljestva (Ukip), ki je bil lani najzaslužnejši politik za referendumsko zmago zagovornikov izstopa Velike Britanije iz EU.

Miller snovalec upora proti republikanskemu vodstvu

Miller je tesno sodeloval tudi s Tuckerjem Carlsonom, televizijskim voditeljem na Fox News in ustvarjalcem spletne strani Daily Caller. Kot pravi Carlson, je Miller tudi snovalec upora proti vodstvu republikanske stranke.

Miller je v predvolilni kampanji postal Trumpov sodelavec in je z govori ogreval občinstvo na Trumpovih shodih. Skupaj s Sessionsom sta Trumpu tudi pomagala pripravljati govore.

Miller ogreva občinstvo pred Trumpovim govorom v Dallasu:

Miller je zdaj svetovalec v Beli hiši. Kot piše ameriška revija The Atlantic, sta skupaj z Bannonom, ki je Trumpov glavni svetovalec in strateg, ključni osebi tako imenovanega Breitbartovega krila, medtem ko sta vodja osebja Reince Priebus in tiskovni predstavnik Sean Spicer glavna predstavnika tako imenovanega washingtonskega krila. Bannon in Miller naj bi napisala tudi Trumpov inavguracijski govor.

Millerjev življenjepis

Tako kot Bannon, ki se je rodil v demokratski družini, tudi Miller prihaja iz demokratske družine. Miller je postal goreč konservativec, ko je prebral knjigo Guns, Crime and Freedom (Orožje, kriminal in svoboda), ki jo je leta 1994 napisal Wayne LaPierre, vodja ameriškega orožarskega združenja National Rifle Association.

Kot piše Politico, je na Millerjevo poznejše prepričanje o posledicah priseljevanja vplivalo to, da je v času odraščanja opazoval, kako se je zaradi množičnega priseljevanja Latinoameričanov Kalifornija iz rdeče, republikanske zvezne države, spreminjala v modro, demokratsko zvezno državo. 

Predsednikovi možje: breitbartovca Bannon (levo) in Miller ter Priebus (desno), predstavnik washingtonskega republikanskega establišmenta. Kdo bo prevladal v Beli hiši? | Foto: Reuters Predsednikovi možje: breitbartovca Bannon (levo) in Miller ter Priebus (desno), predstavnik washingtonskega republikanskega establišmenta. Kdo bo prevladal v Beli hiši? Foto: Reuters

Mladi konservativni politični aktivist na liberalni srednji šoli

V času terorističnih napadov na newyorška dvojčka, 11. septembra 2001, je bil Miller dijak na srednji šoli v Santa Monici. Tu je bil zgrožen zaradi antiamerikanizma učiteljev in "liberalne indoktrinacije" na šoli, ki jo je obiskovalo veliko špansko govorečih dijakov. "Osama bin Laden bi se v srednji šoli v Santa Monici zelo dobro počutil," je pozneje zapisal Miller.

Na univerzi Duke v Severni Karolini, kjer je študiral politične vede, je Miller nadaljeval svoj politični aktivizem, ki ga je s pisanjem za konservativne spletne medije in nastopi v konservativnih radijskih oddajah začel v srednji šoli. V svojih člankih je med drugim grajal multikulturnost, ki uničuje ameriško kulturo, in nezakonito priseljevanje. Čeprav je judovske vere, je nasprotoval tudi tako imenovani vojni proti božiču.

Miller zaslovi, ko podpre mladeniče, ki so jih po krivem obtožili posilstva

Vseameriško pozornost je Miller prvič požel, ko je odločno stopil na stran treh belopoltih študentov, igralcev v univerzitetnem moštvu lacrossa, ki jih je aprila 2006 temnopolta študentka, ki se je preživljala kot striptizeta, obtožila posilstva. Pozneje se je izkazalo, da si je dekle posilstvo izmislilo, zato je državni tožilec Severne Karoline opustil tožbo in mladeniče razglasil za nedolžne.

Nadarjeni Miller velja za prepričljivega sogovornika. Tako je svoja starša, zaprisežena liberalca, prepričal, da sta postala republikanca. | Foto: Getty Images Nadarjeni Miller velja za prepričljivega sogovornika. Tako je svoja starša, zaprisežena liberalca, prepričal, da sta postala republikanca. Foto: Getty Images

Usoda Kate Steinle

Miller v svojih javnih nastopih pogosto omenja tragično usodo Kate Steinle. To mlado žensko je leta 2015 v San Franciscu ustrelil nezakoniti priseljenec, ki so ga že petkrat deportirali iz ZDA nazaj v Mehiko, a se je znova vrnil. Miller je kot krivca za smrt Steinlejeve pokazal na tako imenovana zavetiščna mesta (sanctuary cities), to so mesta, ki jih vodijo demokratski župani in načrtno ne izvajajo zakonodaje glede nezakonitih priseljencev.

Ne spreglejte