Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
17. 7. 2014,
6.54

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

vrh EU Alenka Bratušek

Četrtek, 17. 7. 2014, 6.54

8 let, 9 mesecev

Imenovanje komisarjev: najprej imena, nato resorji (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy sta voditelje članic EU pozvala, naj čim prej predlagajo kandidate za komisarske položaje.

Čim prej po besedah slovenske premierke v odhajanju Alenke Bratušek pomeni v prihodnjem tednu ali vsaj do konca julija. Bratuškova je po vrhu EU v Bruslju povedala še, da so tako Van Rompuy in Juncker kot predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz pozvali tudi, naj voditelji najdejo čim več žensk, saj bo imel sicer Juncker v Evropskem parlamentu težave s potrditvijo komisarske ekipe.

Bratuškova je pred vrhom povedala, da se bo pred začetkom izrednega zasedanja pogovorila z Junckerjem ter da mu bo povedala, da bi lahko Slovenija v komisiji zelo dobro zastopala področja, kot so regionalna politika, proračun in promet.

Resorjev vnaprej ne bodo delili Juncker je po navedbah Bratuškove vzel na znanje njene besede in povedal, da vnaprej resorjev ne bodo delili. Na vrhu je nato še enkrat povedal, da delitve resorjev ne bo, dokler ne bo vseh imen.

Premierka je pojasnila, da se bo sedaj o tem najprej pogovorila s koalicijskimi partnerji, ter znova izpostavila dejstvo, da bo odločitev morala sprejeti še ta vlada. Na vprašanje, kdaj bo sprejeta odločitev, je odgovorila, da se bo držala predlaganih rokov.

Bratuškova brez podpore v lastni koaliciji Najverjetnejši novi mandatar in zmagovalec predčasnih volitev Miro Cerar nad to odločitvijo Bratuškove ni najbolj navdušen. Meni, da bi se morala odhajajoča vlada najmanj posvetovati z njegovo stranko SMC o imenovanju komisarja ali komisarke. V medijih se že nekaj časa pojavljajo namigi, da želi Bratuškova na mesto komisarja imenovati kar sebe. Po poročanju Radia Slovenija sicer nima veliko možnosti, saj jo ne podpirajo v lastni koaliciji; njenega imenovanja ne podpirajo ministri Državljanske liste, prav tako neuradno tudi zunanji minister v odhajanju Karl Erjavec, v SD pa pravijo, da ne bodo podprli nikogar, ki ga ne bo podprl Cerar.

O imenih konec avgusta Na vrhu sicer v nasprotju s pričakovanji ni bil podan predlog za nobeno funkcijo, saj je Van Rompuy takoj na začetku predlagal, da se o tem pogovarjajo konec avgusta. Pred vrhom je bilo pričakovati, da bodo voditelji predlagali vsaj ime za položaj visokega zunanjepolitičnega predstavnika in podpredsednika komisije, ki ga sedaj zaseda Britanka Catherine Ashton. Nezasedena ostajata še položaja predsednika Evropskega sveta, na katerem je Van Rompuy, in položaj šefa evroskupine, ki ga zaseda Nizozemec Jeroen Dijsselbloem.

Odločanje s soglasjem Odločitve o visokem zunanjepolitičnem položaju in položaju predsednika Evropskega sveta se sicer sprejemajo s kvalificirano večino, a voditelji tokrat niso želeli ponoviti zgodbe z izbiro Junckerja, ko zaradi nasprotovanja Velike Britanije in Madžarske niso odločili soglasno. O preostalih položajih želijo odločiti s soglasjem, kar pa terja več časa.

Šopek za Merklovo Voditelji so ob koncu vrha čestitali nemški kanclerki Angeli Merkel, ki danes praznuje 60. rojstni dan. Van Rompuy ji je podaril šopek rož. Tako za rojstni dan kot za zmago Nemčije na svetovnem nogometnem prvenstvu ji je čestitala tudi Bratuškova.

Ne spreglejte