Sreda, 30. 10. 2024, 16.51
1 mesec, 3 tedne
Gruzija sprožila preiskavo domnevnih nepravilnosti na volitvah
Gruzijsko tožilstvo je danes sprožilo preiskavo domnevnih nepravilnosti na sobotnih parlamentarnih volitvah, na katere so opozorili tudi mednarodni opazovalci. K preiskavi so v torek pozvali v EU, Parizu, Berlinu in pri zvezi Nato. Gruzijska opozicija ne priznava izida volitev, na katerih je zmagala vladajoča stranka Gruzijske sanje.
Rezultati parlamentarnih volitev, ki so v Gruziji potekale v soboto, so državo v zadnjih dneh pahnili v politično nestabilnost, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Proevropska opozicija namreč ne priznava izidov volitev in vztraja, da so bile prirejene v korist vladajoče stranke Gruzijske sanje.
Izidov ne priznava niti predsednica države Salome Zurabišvili, ki naj bi preiskovalcem na zaslišanju v četrtek predstavila dokaze o nepravilnostih. Za nelegitimnost volilnih rezultatov je že v torek okrivila vmešavanje ruske posebne operacije, kar so v Kremlju odločno zavrnili.
Trdijo, da so odkrili dokaze o goljufijah
Skupina vodilnih gruzijskih volilnih opazovalcev je sporočila, da je odkrila dokaze o zapletenih in obsežnih goljufijah. Tudi mednarodni opazovalci Ovseja, Sveta Evrope, Nata in Evropskega parlamenta so v torek opozorili na pomanjkljivosti pri izvedbi volitev v Gruziji – omenjali so neenake pogoje, pritiske in napetosti.
V tej luči so predstavniki Evropske unije, Francije, Nemčije in Nata v torek pozvali k izvedbi transparentne in neodvisne preiskave. Njihovim pozivom se je pridružil tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki je dejal, da je globoko zaskrbljen zaradi nazadovanja demokracije v Gruziji.
Zunanji ministri 13 držav članic EU so nato v skupni izjavi obsodili kršitve mednarodnih pravil na gruzijskih volitvah, ki so po njihovem prepričanju nezdružljive z merili, ki se jih pričakuje od države kandidatke za članstvo v EU. Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, je medtem v torek obiskal Tbilisi ter ob tem volitve označil za svobodne in demokratične.
Evropska komisija Gruzijo poziva k vrnitvi na evropsko pot
Današnje širitveno poročilo predstavlja podlago za vrnitev Gruzije na evropsko pot, je v Bruslju povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Gruzijske oblasti morajo po njegovih besedah odpraviti zakon o tujem vplivu in zakon, ki ogroža pravice skupnosti LGBTIQ. Preiskati pa morajo tudi nepravilnosti na sobotnih volitvah.
"Gruzijske oblasti so v zadnjih mesecih državo odmaknile od Evropske unije, njenih vrednot in načel. Naše poročilo ponuja jasno podlago, da se ponovno zavežejo poti v EU, če bo gruzijsko vodstvo pokazalo politično voljo," je povedal Borrell.
Uradni Tbilisi bo zavezanost evropski poti po njegovih besedah pokazal z odpravo zakona o tujem vplivu, ki zaostruje nadzor nad civilno družbo, in zakona o družinskih vrednotah, ki omejuje pravice skupnosti LGBTIQ.
Dokler Gruzija ne bo nehala ravnati na način, ki ogroža njeno pot v EU, komisija ne bo mogla razmisliti o tem, da bi priporočila začetek pristopnih pogajanj z njo, piše v poročilu.
Gruzija je status države kandidatke za članstvo v Uniji prejela decembra lani, vendar pa so voditelji članic junija letos ugotovili, da je proces njenega pridruževanja EU zaradi zgoraj omenjenih zakonov de facto zastal.
Nadaljnje približevanje Gruzije Uniji pod vprašaj postavljajo tudi rezultati sobotnih parlamentarnih volitev, na katerih je slavila vladajoča stranka Gruzijske sanje, ki je naklonjena tesnejšim odnosom z Rusijo.
"V Gruziji so potekale parlamentarne volitve, ki so jih zaznamovale resne nepravilnosti. Te je treba preiskati neodvisno in transparentno," je danes ob predstavitvi svežnja širitvenih poročil za države, ki se želijo pridružiti Uniji, povedal Borrell.