Ponedeljek, 2. 9. 2013, 15.17
8 let, 7 mesecev
Francoski krompirček spet priljubljen v ZDA
Ko je tedanji francoski predsednik Jacques Chirac leta 2003 zavrnil sodelovanje v t. i. koaliciji voljnih, ki jo je okoli sebe zbiral tedanji predsednik ZDA George W. Bush za napad na Irak, so bili nekateri Američani tako zelo ogorčeni, da so v menzi ameriškega kongresa francoski krompirček preimenovali krompirček svobode. Odnosi med Washingtonom in Parizom so bili hladni. Številni Američani so Francoze označili za "sirojede opice, ki so se predale", britanski premier Tony Blair pa je postal Bushev najboljši prijatelj.
Deset let pozneje se pripravlja nov napad. Tarča je tokrat Sirija oziroma pozicije sil sirskega predsednika Bašarja Al Asada. Predsednik ZDA Barack Obama je po napadu s kemičnim orožjem 21. avgusta dal vedeti, da je po dveh letih in pol krvavega prelivanja krvi, ki je po podatkih Združenih narodov zahtevalo več kot sto tisoč življenj, še več ljudi pa pregnalo z njihovih domov, čas za vojaško posredovanje.
Stare zamere med Washingtonom in Parizom so pozabljene. Ameriški državni sekretar John Kerry je Francijo označil za "najstarejšo zaveznico", Hollande pa je državi opisal kot "tesni prijateljici in zaveznici". Prijateljstvo ZDA in Francije sega več kot dve stoletji nazaj v čas ameriške vojne za neodvisnost, v zadnjih letih pa nista bili vedno v najboljših odnosih.
Vojaško posredovanje v Libiji je nakazalo večjo pripravljenost Francije, da sodeluje v vojaških intervencijah, kar je Hollande potrdil, ko je v začetku leta v Mali poslal francoske vojake, da bi iz te afriške države pregnali islamiste. Hollande namerava nacionalni skupščini predstaviti dokaze, da je sirski režim uporabil kemično orožje v predmestju Damaska. Posredovanju sicer nasprotujeta skoraj dve tretjini Francozov.