Sreda, 8. 6. 2011, 15.55
8 let, 8 mesecev
Evropski poslanci želijo več sredstev za EU v obdobju 2014-2020
Tako namreč meni Evropski parlament. Države članice, ki želijo zamrznitev sredstev, pa sprašuje, katerim prioritetam naj se EU odpove.
Sredstva za regionalno politiko in kmetijstvo bi lahko ostala na sedanji ravni. Glede regij, kjer BNP na prebivalca dosega med 75 in 90 odstotkov povprečja EU, pa poslanci pozivajo Evropsko komisijo, naj za naslednje proračunsko obdobje oblikuje vmesno kategorijo, da bi jim tako dodelila jasnejši položaj in s tem večjo varnost pri njihovem razvoju.
Parlamentarci tudi menijo, da bi bilo treba povečati naložbe v energetsko infrastrukturo. Privarčevali pa bi pri upravi unije, denimo z enim samim sedežem Evropskega parlamenta.
Da EU za večletni finančni okvir med letoma 2014 in 2020 potrebuje več denarja kot doslej, so poslanci poudarjali tudi v današnji skoraj triurni razpravi pred glasovanjem. "Ne more biti več Evrope za manj denarja," je dejal poročevalec o tej temi, Španec Salvador Garriga Polledo (EPP). Parlamentarci so tudi zahtevali odpravo vseh rabatov, izjem in popravnih mehanizmov.
Predlog za zvišanje sredstev za večletni finančni okvir unije je v razpravi podprl tudi Evropski komisar za proračun Janusz Lewandowski. Po njegovih besedah je potrebnih več sredstev za področja, povezana z inovacijami, pa tudi za kmetijsko in kohezijsko politiko.
Za zamrznitev dolgoletnega proračuna se med državami članicami najglasneje zavzemata Velika Britanija in Nizozemska, do katerih so bili kritični mnogi poslanci, med njimi vodji socialistov (S&D) Martin Schulz in liberalcev (ALDE) Guy Verhofstadt.
Danes sprejeti dokumenti bodo služili kot podlaga za pogajanja med parlamentarci in predstavniki držav članic, ki naj bi se predvidoma začela v prihodnjih tednih. Sedanja finančna perspektiva se sicer izteče leta 2013.