Sobota, 28. 12. 2013, 20.02
8 let, 10 mesecev
Erdogan za korupcijski škandal znova obtožil sodnike
![](/media/img/80/67/2e634e487b1307d4dac6.jpeg)
Obtožil jih je, da delajo za "določene kriminalne skupine", da bi "očrnili nedolžne ljudi". "Nekateri sodniki žal delujejo usklajeno z določenimi kriminalnimi skupinami in v sodelovanju z določenimi mediji, da bi z razkritjem zaupnih dokumentov očrnili nedolžne ljudi," je dejal Erdogan v govoru na zborovanju svoje Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) v Manisi za vzhodu države.
Turški premier je s tem ciljal na gibanje Gülen, ki je ime dobilo po nekdanjem Erdoganovem zavezniku Fethullahu Gülenu. Ta vplivni klerik, ki živi v ZDA, ima menda dobre zveze v turškem pravosodju, policiji in političnih krogih.
Erdogan želi prikazati v javnosti, da je preiskava korupcije škodljiva za celotno Turčijo in ne samo za njega in njegovo stranko AKP. Vendar ga je poskus, da bi preiskavo pometel pod preprogo, pripeljal v spor s pravosodje.
Turško ustavno sodišče je namreč v petek razveljavilo Erdoganov dekret, s katerim je poskušal omejiti policijo pri preiskovanju korupcije. Erdogan je dan pred tem odstavil tožilca, vpletenega v preiskavo, Muammerja Akkas, ki je odkrito spregovoril o pritiskih na preiskavo.
"Za koga delate?" se je vprašal Erdogan. "Nimate pravice vplivati na postopek v zvezi z vladno uredbo (...) Kršili ste ustavo," je dodal.
Erdoganova vlada je prav tako zavrnila pozive iz EU, naj se obtožb o korupciji lotijo na "transparenten in nepristranski način". "Pozivam naše evropske prijatelje, naj se vzdržijo vnaprejšnjih sodb, ko komentirajo dogodke, povezane s turškimi notranjimi zadevami, ki imajo politične razsežnosti," je Bruslju odgovoril minister za evropske zadeve Mevlut Cavusoglu.
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steimeier pa je izjavil, da bo postopanje Ankare v tej zadevi "služilo kot test za vsakega politika, ki trdi, da spoštuje pravno državo".