Egiptovsko vrhovno sodišče je odredilo razpustitev in zaplembo premoženja politične stranke nekdanjega predsednika Hosnija Mubaraka, ki jo obtožujejo korupcije.
To je bila tudi ena od glavnih zahtev protivladnih protestov, po katerih je Mubarak februarja letos odstopil. Aktivisti so pred tem pritiskali na začasno vojaško oblast v Egiptu, naj ukine nekdanjo vladajočo Nacionalno demokratsko stranko (NDP), saj so se bali, da bi lahko tudi po Mubarakovem odstopu in aretaciji več njenih visokih predstavnikov preostali člani še vedno skušali priti na oblast. Bali so se tudi, da bi lahko bila omenjena stranka močan kandidat na parlamentarnih volitvah, ki bodo septembra.
Vojaška oblast hiti z izpolnitvijo zahtev protestnikov
Odločitev sodišča kaže na to, da vojaška oblast hiti z izpolnitvijo zahtev protestnikov, saj v zadnjem času napetost med obema stranema strmo narašča. Aktivisti namreč obtožujejo vojsko, da ščiti pripadnike nekdanjega režima. Pred nekaj dnevi je egiptovski generalni državni tožilec Mubaraku in njegovima dvema sinovoma tudi odredil 15-dnevno pridržanje zaradi suma zlorabe položaja in vpletenosti v smrt okoli 800 ljudi med protivladnimi protesti v Egiptu.
Nekdanja vladajoča stranka NDP je pred kratkim sicer za svojega predsednika imenovala opozicijskega predstavnika Talata Sadata, nečaka umorjenega nekdanjega egiptovskega predsednika Anvarja Sadata. Ta je voditelje protestnih gibanj pozval, naj se pridružijo novi stranki, ki se bo preimenovala v Novo nacionalno stranko.
Stranka je imela veliko večino v parlamentu
Stranka NDP je sicer več let imela popoln monopol nad političnim življenjem v Egiptu. Imela je veliko večino v parlamentu, predvsem zaradi prirejanja volilnih rezultatov. NDP je imela tudi oblast nad ustanavljanjem novih strank v Egiptu, saj je morala vsaka nova stranka pred ustanovitvijo dobiti njeno dovoljenje. Egiptovske opozicijske stranke so zato šibke in uživajo malo podpore pri ljudstvu.