Torek, 19. 11. 2013, 17.21
8 let, 7 mesecev
Dobre novice iz Strasbourga za mlade
Namen sedemletnega programa je izboljšati spretnosti in zaposljivost ter podpirati posodobitev sistemov za izobraževanje, usposabljanje in mlade. Za to bo na voljo proračun v višini 14,7 milijarde evrov, kar je 40 % več kot do zdaj. To pomeni velikansko razširitev največjega in najboljšega programa mobilnosti na svetu, na kar smo izjemno ponosni. Je dokaz naše predanosti mladim v Evropi in izzivom, s katerimi se soočajo.
Prepričani smo, da lahko Erasmus+ pripomore k boju proti brezposelnosti mladih in izboljša spretnosti, ki jih ljudje dandanes potrebujejo. S svojimi podsklopi – Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo, Grundtvig in Mladi v akciji – zajema vsa področja formalnega in neformalnega učenja za učence, študente, vajence, mlade in udeležence izobraževanja odraslih.
Koristi študija ali usposabljanja v tujini za posameznike so dobro znane. Mladi na tak način izboljšajo jezikovne spretnosti, postanejo bolj prilagodljivi in samozavestni. Naučijo se živeti ob ljudeh, ki prihajajo iz različnih okolij in poznajo drugačne tradicije. Spretnosti, ki jih pridobijo s takšnimi mednarodnimi izkušnjami, povečajo njihovo zaposljivost in vplivajo tudi na gospodarstvo EU kot celoto.
Poleg dotacij za študij in usposabljanje v tujini bodo študenti, ki bi radi celoten magistrski študij opravili v tujini, za kar so nacionalna sredstva redko na voljo, lahko izkoristili novo jamstveno shemo za posojila Evropskega investicijskega sklada.
Nova partnerstva Erasmus+, imenovana "koalicije znanja" in "koalicije sektorskih spretnosti", bodo pomagala premostiti vrzel med področjema izobraževanja in dela, saj bodo visokošolskim ustanovam, ponudnikom usposabljanja in podjetjem omogočila sodelovanje in učinkovitejše spodbujanje inovativnosti in podjetnosti. Tak primer je oblikovanje novih izobraževalnih programov za odpravljanje vrzeli v spretnostih.
Ne nazadnje bo Erasmus+ prvič vseboval tudi proračunsko postavko za šport. V povprečju bo več kot 33 milijonov evrov na leto namenjenih za evropsko razsežnost v športu, ki se bo razvijala z odpravljanjem čezmejnih težav, kot sta vnaprejšnje dogovarjanje izidov tekem in doping. Program bo podprl tudi čeznacionalne projekte, ki vključujejo organizacije amaterskega športa, na primer s spodbujanjem dobrega upravljanja, socialne vključenosti, dvojnih poklicnih poti, enakosti spolov in telesne aktivnosti za vse.
Evropa se sooča z velikimi gospodarskimi in družbenimi izzivi. Da se bomo lahko izkopali iz trenutne gospodarske krize, moramo spremeniti razmišljanje. Prepričani smo, da bo imel Erasmus+ ključno vlogo pri reševanju teh izzivov in da bo milijonom mladih Evropejcev vzbudil upanje za boljšo prihodnost.