Ponedeljek, 19. 8. 2013, 11.48
8 let, 9 mesecev
Digitalni mediji in štetje drobiža
Razvoj interneta ima močan vpliv na dobiček medijskih hiš. Časopisi izgubljajo bralce in oglaševalce, zapirajo se knjigarne, strmo pada tudi prodaja CD-plošč in DVD-jev. Televizija za zdaj še ohranja svoje občinstvo, vendar analitiki tudi tej napovedujejo skorajšnji boj za gledalce in oglaševalce. Vodje medijskih hiš so še pred časom zatrjevali, da na internetu podobnih možnosti za zaslužek ni, "analogne dolarje" naj bi na spletu zamenjali "digitalni peniji", vendar so se ti peniji v zadnjih letih začeli kopičiti, piše Economist.
Uporabnik lahko na spletu obenem izbira zelo specifično vsebino. Če smo včasih kupovali albume s celim naborom pesmi in časopise s paketom člankov, pa internet uporabniku dopušča, da kupi samo tisto, kar ga zanima.
Dejstvo je, da se zlati časi glasbene in časopisne industrije ne bodo več vrnili. Poslovna ekonomika se je v tej luči za vedno spremenila. Podjetja se morajo tem trendom prilagoditi, nekatera se morajo v ta namen razširiti in skrčiti stroške. Ob tem se spreminja tako vloga novinarjev in glasbenikov kot piscev.
Nova tehnologija pa je tudi priložnost. V internetni dobi je nov pomen dobila vrednost spletnih arhivov. Stari izdelki prinašajo nove zaslužke. Internet bo ponudnike spletnih vsebin prisili v to, da bodo ravnali pametneje. Glasbeniki spet veliko več koncertirajo, albume prodajajo z nastopi in ne obratno. Založniki lahko ciljno občinstvo preizkušajo z digitalnimi izdajami, cene pa prilagajajo povpraševanju. Eksperimenti, ki so nekdaj stali ogromno, danes ne stanejo nič. "Zamenjava dolarjev za 'digitalne penije' ni vedno slaba stvar," sklene Economist.