Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
17. 12. 2011,
12.12

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Srbija Kosovo

Natisni članek

Sobota, 17. 12. 2011, 12.12

8 let, 3 mesece

Busek: Priznanje Kosova ni pogoj za članstvo Srbije v EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Priznanje neodvisnosti Kosova ni pogoj Srbiji za pridobitev statusa kandidatke za vstop v EU, je zatrdil nekdanji posebni koordinator Pakta stabilnosti za Jugovzhodno Evropo Erhard Busek.

Poudaril je še, da bi bilo pričakovati kaj takšnega v tem trenutku "iluzorno". Vemo, da gre pri vprašanju Kosova za dolgotrajen proces, je dejal avstrijski politik Erhard Busek. A je vendarle odločitev Srbije, da se ne odreče resoluciji VS ZN 1244, s katero se je vzpostavila mednarodna misija na Kosovu, označil za "napako", saj Srbija s tem po njegovem mnenju ne bo ničesar dosegla.

"Za regijo ni pomembno, če Fidži ne prizna Kosova" Na opombo, da več kot pol sveta ne priznava neodvisnosti Kosova, je Busek odgovoril, da za regijo "ni pomembno, če Fidži ne prizna Kosova". Ni pa odgovoril na vprašanje, ali je pomembno, da neodvisnosti Kosova ne prizna nekaj vodilnih svetovnih gospodarstev.

Sicer pa je Busek, ki je pred dvema letoma vztrajal, da delitev Kosova ne pride v poštev, spremenil svoje mnenje in meni, da bi bila to sprejemljiva možnost. Prav tako meni, da bi to bilo lahko sprejemljivo za EU, a predlog da zavračajo Washington, Beograd in Priština.

Največ zadržkov pri podelitvi statusa kandidatke imata Nemčija in Avstrija Avstrija naj bi imela ob Nemčiji največ pripomb glede podelitve statusa kandidatke za članstvo EU Srbiji, zaradi česar je vrh EU prejšnji petek to odločitev preložil na februar. Razlog naj bi bil predvsem v tem, da Srbija ni prekinila incidentov na severu Kosova, pri čemer so bili ranjeni predvsem avstrijski in nemški vojaki mednarodnih sil Kfor.

Bo Srbija dovolila, da se bo Kosovo samo predstavljalo na mednarodnih srečanjih? Poleg tega pa naj bi od Srbije zahtevali, da se odreče resoluciji 1244 v delu, ki govori o predstavljanju Kosova na mednarodnih srečanjih. V skladu z resolucijo 1244 naj bi namreč Kosovo lahko zastopala le misija ZN na Kosovu (Unmik). Če bi se odrekli tej zahtevi iz resolucije, bi po mnenju Beograda posredno priznali Kosovo, kar pa je za Srbijo nesprejemljivo. Srbski predsednik Boris Tadić in predstavniki srbske vlade so v četrtek poudarili, da bo Srbija vztrajala pri omenjeni resoluciji in zavrnili možnost, da bi se ji v dialogu s Prištino lahko odpovedala.

Berisha: Združitev Kosova z Albanijo ni možnost, o kateri bi razmišljali Teme Kosova se je v petek dotaknil albanski premier Sali Berisha, ki je izpostavil, da združitev Kosova z Albanijo ni možnost, o kateri bi razmišljali. Menil je, da je integracija v EU brez sprememb meja v najboljšem interesu za Albanijo in za Kosovo, poroča Tanjug.

"Projekt združevanja Albancev je projekt integracije v EU in zagotavljam, da jim bo, ko bodo Albanci v Albaniji in na Kosovu dosegli standarde članic EU, bolje kot kadar koli v zgodovini," je dejal Berisha. Ohranitev sedanjih meja pa je označil za nacionalni interes Albanije.

Ne spreglejte