Torek, 6. 2. 2018, 16.58
6 let, 8 mesecev
Britanski zaporni nalog za ustanovitelja Wikileaksa ostaja v veljavi
Sodišče v Londonu je danes razsodilo, da britanski zaporni nalog za ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea ostaja v veljavi. Assange je že skoraj šest let na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu. Britanske oblasti so zaporni nalog zanj izdale, ker je leta 2012, ko se je zatekel na veleposlaništvo, kršil pravila varščine. Najvišja zagrožena zaporna kazen za ta prekršek je leto dni zapora.
Sodišče je danes zavrnilo argumente Assangeovih odvetnikov, da je britanski zaporni nalog izgubil svoj namen po tem, ko je Švedska maja lani umaknila zahtevo za izročitev. Švedski pravosodni organi so ga iskali zaradi domnevnega spolnega napada, vendar so te obtožbe proti njemu umaknili.
"Niso me prepričali, da je treba zaporni nalog umakniti," je dejala sodnica Emma Arbuthnot na sodišču v Londonu in pojasnila, da je Assange leta 2012 kršil pogoje izpustitve na podlagi plačila varščine. Napovedala je, da bo ločeno razsodila o drugi zahtevi njegovih odvetnikov, ki so zahtevali razsodbo o tem, ali je ohranitev zapornega naloga v interesu javnosti. Sodbo bo objavila 13. februarja.
Assangev odvetnik Mark Summers je minuli teden na sodišču izpostavil, da je zaporni nalog izgubil svoj namen in funkcijo. Povedal je, da Assange živi v pogojih, ki so podobni zaporu, njegovo psihično zdravje se je poslabšalo in je resno ogroženo. Povedal je še, da 46-letni Assange trpi zaradi sindroma zmrznjenega ramena in depresije.
Zaradi objave zaupnih dokumentov ZDA po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še naprej ostaja bojazen, da bi Assangea Velika Britanija izročila ZDA.
V začetku meseca je britanska vlada zavrnila, da bi Assangeu podelili status diplomatske osebe in mu tako omogočili, da zapusti ekvadorsko veleposlaništvo. Z zapornim nalogom, ki zdaj ostaja v veljavi, ga lahko britanski organi aretirajo kadarkoli, če bo zapustil ekvadorsko veleposlaništvo.