Četrtek, 6. 3. 2014, 15.14
8 let, 8 mesecev
Angleščina vse bolj postaja glavni jezik sporazumevanja v podjetjih
V številnih podjetjih po vsem svetu se vse bolj uveljavlja angleški jezik. Tudi če organizacija prihaja iz jezikovno neangleškega okolja, se sestanki, tudi vedno več druge korespondence, odvijajo v – za marsikoga tuji – angleščini. Če je bilo pred časom to značilno zgolj za majhna, odprta gospodarstva, danes ni več tako, pišejo pri časniku The Economist. Sprva je bilo namreč uvajanje angleščine kot uradnega jezika (vodilnega) kadra značilno za močno izvozno naravnana majhna gospodarstva. Ena od prvih takšnih držav je bila na primer Singapur.
Angleščina zadnje čase prodira tudi v jezikovno nekoliko "težavnejše" države, kot je na primer Japonska. Med prvimi, ki so v Deželi vzhajajočega sonca preklopili na nov jezik, je bilo podjetje Rakuten, ki velja za nekakšnega lokalnega križanca med spletnima trgovinama Amazon in eBay. Zadnja leta se novemu trendu priključujejo tudi stara industrijska imena, kot sta Honda in Bridgestone.
Poznavalci so mnenja, da angleščina nima prave alternative. Mandarinščina, na primer, je eden izmed težjih svetovnih jezikov, prav tako pa jo je težje uvesti v računalniški uporabi, še pišejo pri Economistu. Po drugi strani to ni univerzalni jezik niti na Kitajskem, saj naj je ne bi razumelo kar okoli 400 milijonov državljanov.
Vseeno pa takšne jezikovne preobrazbe v podjetjih niso povsem preproste, poleg nekaterih prednosti prinašajo tudi precejšnje težave.
Tisti zaposleni, ki imajo z menjavo jezika več težav, pogosto razvijejo strah pred izgubo službe. Pogosto se zgodi tudi, da nekatere skupine načrtno uporabljajo svoj materni jezik tako lažje oblikujejo svojevrstne "zarote". Prav tako se med uporabniki glede na različne stopnje znanja angleškega jezika pogosto oblikujejo skupine, kar pa ima lahko negativne posledice na učinkovitost poslovanja podjetja, še pišejo pri časniku.