Petek, 8. 1. 2016, 12.13
8 let, 7 mesecev
Angeli Merkel napovedujejo slovo od kanclerskega položaja
Ko je julija lani grški premier Aleksis Cipras, do tedaj odločen nasprotnik nemške varčevalne politike, popustil in sprejel pogoje EU za prejem nadaljnje pomoči, se je zdelo, da je položaj nemške kanclerke trden in da ji ne grozi nobena večja nevarnost.
Nemško odločitev o sprejemu sirskih beguncev in drugih migrantov, ki so se takrat nahajali na Madžarskem, so številni ljudje na Bližnjem vzhodu, Srednji Aziji in v Afriki razumeli kot osebno povabilo nemške kanclerke, da lahko pridejo v Nemčijo.
Begunska politika Merklove je kmalu povzročila trenja med CDU in bavarsko CSU. Prvi mož bavarskih krščanskih socialcev Horst Seehofer je tako zahteval omejevanje priseljevanja, medtem ko je Merklova dolgo vztrajala pri neomejenem priseljevanju. Tudi nemško javno mnenje je začelo vse bolj zagovarjati omejevanje.
Toda kot piše britanski časnik Financial Times (ta je objavil napovedi za leto 2016), je malo verjetno, da ji bo to uspelo, saj bo pritisk migrantov, ki bi radi prišli v Nemčijo, preprosto prevelik.
Upor lokalnih oblasti naj bi nato povečal nezadovoljstvo nad Merklovo znotraj stranke CDU, kjer je že zdaj številnim članom bližja Seehoferjeva politika. To nezadovoljstvo naj bi bilo slednjič tako veliko, da bo morala Merklova na koncu še letos zapustiti kanclerski položaj.