Petek, 20. 11. 2015, 12.19
8 let, 9 mesecev
Angela Merkel prihaja na "sovražno ozemlje"
Krščanskodemokratska unija (CDU) in bavarska Krščanskosocialna unija (CSU) veljata za sestrski stranki – v nemškem zveznem parlamentu imata na primer vedno skupno poslansko skupino CDU/CSU. Pogovorno skupno ime za zvezo obeh strank je Unija (Union). CSU nastopa samo na volitvah na Bavarskem, druge zvezne dežele pa so "teren" CDU.
Še močnejši razkol med strankama je nastal septembra letos, ko je Merklova na stežaj odprla vrata Nemčije beguncem in migrantom, ki po balkanski poti drvijo proti najmočnejši evropski državi. Migrantski val je zlasti udaril po Bavarski, ki je vstopna točka vseh beguncev in migrantov.
Seehofer je tedne in tedne pritiskal na Merklovo, naj pripre nemško-avstrijsko mejo in zajezi priseljevanje, a je ta vztrajala pri svojih besedah, da ni zgornje meje za prosilce za azil in da bo Nemčija zmogla sprejeti vse migrante, ki želijo priti v državo.
Seehoferjeva kritika begunske politike Merklove ima veliko podpornikov tudi znotraj CDU, še zlasti zato, ker se je nemško javno mnenje obrnilo proti kanclerki. CDU, ki jo je poleti podpiralo 43 odstotkov volivcev, je padla na 35 odstotkov, na drugi strani pa je protimigrantska Alternativa za Nemčijo (AfD) poskočila na več kot 10 odstotkov in postala tretja najbolj priljubljena stranka med Nemci.
Zdaj, po pariških napadih, kaže, da je Merklova le prisluhnila Seehoferju, saj je na srečanju G-20 v Antalyi predstavila novo begunsko politiko – politiko begunskih kvot, kar je le sopomenka za Seehoferjevo zamisel omejevanje priseljevanja.
Merklova danes prihaja na kongres CSU, kjer bo ob 17. uri tudi nagovorila okoli tisoč delegatov. Ta njen nagovor je dolgo časa visel v zraku, saj so bili nekateri krščanski socialci proti povabilu Merklove. Ne nazadnje zato, ker so se bali, da bodo nemško kanclerko jezni bavarski delegati pričakali z žvižgi in glasnim nasprotovanjem. Seveda takšen sprejem tudi zdaj, kljub nekakšni spravi in kompromisu, ni izključen.