Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
21. 2. 2015,
13.12

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Grčija dogovor Francois Hollande Janis Varufakis Aleksis Cipras

Sobota, 21. 2. 2015, 13.12

8 let

Aleksis Cipras: Strogega varčevanja je konec, a sledijo prave težave

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Grški premier Aleksis Cipras je zatrdil, da dogovor med Grčijo in evroskupino o štirimesečnem podaljšanju finančnega programa končuje strogo varčevanje.

Obenem je priznal, da prave težave šele prihajajo. V Grčiji so mnenja o dogovoru sicer deljena. Finančni ministri evroobmočja so v petek v Bruslju po napetih pogajanjih le dosegli dogovor o štirimesečnem podaljšanju finančnega programa za Grčijo ob vrsti zavez nove grške vlade.

Cipras: Preprečili smo načrt konservativnih sil "Dosegli smo veliko, a pred seboj imamo dolgo in težko pot," je Cipras dejal v televizijskem nagovoru nekaj ur po sklenitvi dogovora z evroskupino. Grčija mora sedaj po podaljšanju programa pomoči v ponedeljek posredovati seznam reformnih ukrepov, ki bi evropske posojilodajalce prepričali v nadaljnjo finančno pomoč. Atene z dogovorom niso dobile nobene takojšnje finančne pomoči.

A Cipras je danes zatrdil, da je njegova vlada preprečila načrt konservativnih sil na domačih in tujih tleh, da bi povzročile bankrot Grčije. Ob tem je zagotovil, da se bo njegova vlada še naprej borila, da "ponovno vzpostavi vladavino ljudstva" v državi.

V Grčiji so večinoma zadovoljni V Grčiji so sicer odzivi na dogovor načeloma pozitivni. Konservativna opozicijska stranka Nova demokracija, ki je vodila prejšnjo vlado, dokler je januarja na volitvah ni premagala Ciprasova Siriza, je sporočila, da se je Grčija izognila najhujšemu, "kar je dobro". A obenem je stranka zatrdila, da je ravnanje vlade v zadnjih dneh Grčijo postavilo pod še strožji nadzor posojilodajalcev.

Zmerna proevropska stranka To Potami je medtem izrazila olajšanje, da se je za zdaj preprečil najhujši možen scenarij - izstop Grčije iz evroobmočja.

A vsi v Grčiji niso tako prepričani, da bo možno Grke prepričati, da nov dogovor ni skoraj enak kot prejšnji dogovori s posojilodajalci, ki so jih sklepale prejšnje grške vlade.

Profesor ekonomije na atenski univerzi Aristides Hacis je dejal, da je grška vlada močno popustila evroskupini in praktično izničila vse predvolilne obljube, zato bo težko prepričati grške volivce o koristnosti novega dogovora.

Tudi grški komunisti so kritizirali dogovor, saj da je samo nadaljevanje varčevalnega programa. Socialistična stranka Pasok pa je priznala, da je bila Ciprasova vlada postavljena pred zid in se je zanjo končalo obdobje iluzij.

Francoski predsednik Francois Hollande je medtem dogovor med državami evroobmočja in Grčijo označil za dober kompromis.

"Prava rešitev je podaljšanje financiranja" Ob tem je izrazil prepričanje, da je dogovor najboljši možen rezultat. "Prava rešitev je podaljšanje financiranja, kar bo Grčiji omogočilo, da izpelje tranzicijo in spoštuje svoje zaveze."

"Prava rešitev je tudi, da se da Grčiji čas, ki ga potrebuje za izvedbo reform in ohranitev zaupanja grških volivcev," je dodal francoski predsednik.

Ne spreglejte