Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 4. 2011,
10.39

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Libija

Torek, 12. 4. 2011, 10.39

8 let

Afriška unija libijske upornike pozvala k sodelovanju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Afriška unija je libijske upornike pozvala k "polnemu sodelovanju", potem ko je nacionalni svet v Bengaziju v ponedeljek zavrnil mirovni načrt AU.

Francija je medtem obtožila zaveznice iz zveze Nato, da v Libiji ne opravljajo svojega dela v celoti.

Takojšnja prekinitev ognja Delegacija AU je svoj mirovni načrt upornikom v Bengaziju predstavila v ponedeljek, potem ko je libijski voditelj Moamer Gadafi v nedeljo pobudo sprejel. Predlog mirovnega načrta AU med drugim predvideva takojšnjo prekinitev ognja in dialog med vlado in uporniki o politični rešitvi, po mnenju upornikov pa manjka za njih ključen odhod Gadafija.

Delegacija Afriške unije je po srečanju z libijskim nacionalnim svetom upornike izjavi pozvala, naj "v polnosti sodelujejo, zavoljo višjih interesov Libije, in pomagajo pri iskanju in uresničitvi poštene in trajne politične rešitve". Kot so dodali, je prekinitev ognja nujna, AU pa ostaja zavezana prizadevanjem za dosego rešitve.

Nekdanji libijski zunanji minister Musa Kusa, ki je konec marca prebegnil v Veliko Britanijo, je v ponedeljek sicer menil, da bo "rešitev v Libiji prek demokratičnega dialoga prišla od Libijcev samih". Opozoril pa je, da bi lahko Libija postala "nova Somalija", če bi izbruhnila državljanska vojna. Vztrajal je tudi na enotnosti Libije, ki je po njegovem nujna za rešitev.

Juppe je bil kritičen do vloge zveze Nato v Libiji Francoski zunanji minister Alain Juppe je bil medtem kritičen do vloge zveze Nato v Libiji, kjer zaveznice Francije po njegovem ne igrajo svoje vloge v zadostni meri. Nato bi moral zavzeti odločnejši pristop pri obstreljevanju prorežimskih sil, ki oblegajo mesta v rokah upornikov, je dejal Juppe. Francoski minister bo o tem spregovoril z zunanjimi ministri EU na srečanju v Luksemburgu.

Francija, ki je bila z Veliko Britanijo in ZDA na čelu prizadevanj za zračne napade na Gadafijeve sile, je bila skeptična glede predaje poveljevanja nad operacijo v Libiji zaveznicam v Nato.

K bolj intenzivnim vojaškim operacijam v Libiji je članice Nata pozval tudi britanski zunanji minister William Hague. Prav s tem namenom je Velika Britanija "v zadnjem tednu priskrbela dodatna letala za napade na kopenske tarče, ki ogrožajo civilno prebivalstvo Libije", je ob prihodu v Luksemburg dejal Hague.

Za "mirno prihodnost v Libiji" potreben odhod Gadafija Po njegovih besedah so z letalskimi napadi, ki so jih zahodne sile sprožile 19. marca, rešili tisoče življenj. "V Libiji smo že veliko dosegli, seveda pa je treba storiti še več," je dejal, obenem pa dodal, da je za kakršnokoli "mirno prihodnost v Libiji" potreben odhod Gadafija.

Ne spreglejte