Sobota, 8. 3. 2008, 7.24
8 let, 8 mesecev
Ženske po svetu praznujejo svoj praznik
Dan žena so sicer prvič začeli praznovati leta 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Takrat so ga praznovali še 19. marca, od leta 1917 pa se praznuje 8. marca. Zahteve, ki so jih ženske v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja postavljale na množičnih zborovanjih pretežno v zahodnem svetu, so bile pravica do dela, enako plačilo za enako delo, enake možnosti za delo in izobrazbo, svobodna vzgoja otrok in možnost otroškega varstva, brezplačna, varna kontracepcija ter legalna in varna možnost abortusa.
V Rimu shod za pravice žensk
V središču Rima je bil velik shod za pravice žensk. Shodu so nasprotovali privrženci prepovedi pravice do splava in so nedaleč stran napovedali svoj shod. Velikega shoda za pravice žensk so se med drugimi udeležile tudi ministrica za zdravje Livia Turco, ministrica za pravice in enake možnosti Barbara Pollastrini ter predstavnice Demokratske stranke (PD) in Mavrične Levice. Pred mikrofone so stopile delavke, študentke in upokojenke. Govorile so o zaposlenosti in o razlikah v plačah z moškimi kolegi, o negi družine in o svobodi odločanja.
"100 let boja žensk, 100 let neizpolnjenih obljub"
Ob današnjem mednarodnem dnevu žensk je Hrvaško združenje žensk v sodelovanju z nekaterimi sindikati v središču Zagreba pripravilo protestni shod z naslovom "100 let boja žensk, 100 let neizpolnjenih obljub." Predsednica Zveze neodvisnih sindikatov Hrvaške (SSSH) Ana Knezević je spomnila na vse pogostejše zapostavljanje vloge matere.
"Ženske ne morejo biti matere, saj jih ob iskanju zaposlitve delodajalci sprašujejo, ali se imajo namen poročiti in imeti otroke, v nekaterih primerih pa jim celo delijo tablete proti zanositvi," je dejala Knezevićeva.
Med osebami, ki nimajo stalne zaposlitve, v Sloveniji prevladujejo ženske. Konec lanskega leta je bilo tako na zavodu za zaposlovanje registriranih 68.411 brezposelnih oseb, med njimi 53,7 odstotka žensk. Stopnja registrirane brezposelnosti je bila 7,3-odstotna (8,9-odstotna za ženske in 6,1-odstotna za moške).
Ženske so imele lani višje plače kakor moški le v dejavnostih gradbeništva in prometa, skladiščenja in zvez, vendar je bil delež v teh dejavnostih zaposlenih žensk precej nizek (10 odstotkov v gradbeništvu). Ženske so v teh panogah opravljale zahtevnejša, bolje plačana dela.
Navzočnost žensk v politični sferi narašča zelo počasi. Po zadnjih podatkih so ženske v nacionalnih parlamentih držav članic EU zastopane v povprečju 23-odstotno. Povprečni delež žensk - ministric - v nacionalnih vladah dosega komaj 22 odstotkov, v Sloveniji pa 20 odstotkov.
Ženski del prebivalstva Slovenije je številnejši kakor njegov moški del. Konec leta 2006 je na primer v Sloveniji živelo 1.023.395 žensk in deklic, to je 51 odstotkov od celotnega števila prebivalcev (vseh skupaj je bilo 2.010.377).
Proslave in prireditve
Ta dan bodo danes počastili tudi z nekaterimi proslavami in prireditvami. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije bo tako med drugim v Cankarjevem domu priredilo proslavo Nova pomlad življenja, na kateri se bodo srečale ženske z rakom dojke iz vse Slovenije. Ta dan bo hkrati tudi zadnji dan tedna boja proti raku, ki vsako leto združi ženske, ki so zbolele za to boleznijo.
Socialni demokrati se bodo v Novi Gorici s čestitkami spomnili prebivalk tamkajšnjega območja in jim na ta način sporočili, da se zavedajo pomembne vloge, ki jo ženske igrajo pri oblikovanju vseh segmentov našega življenja. Istočasno bo prav tako v Novi Gorici Mladi forum z nageljni razveseljeval mimoidoče ženske.