Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 7. 2013,
15.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

suša voda

Torek, 23. 7. 2013, 15.34

8 let, 7 mesecev

Zaradi suše že prve omejitve rabe pitne vode

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Bliža se nam drugi vročinski val tega poletja. Vremenoslovci napovedujejo, da bodo temperature v prihodnjih dneh precej presegale 30 stopinj Celzija. Možne so tudi vročinske nevihte.

Pomanjkanje padavin je značilno za poletni čas, zato v tem času na splošno veljajo priporočila o varčni rabi pitne vode.

Zaloge podtalnice, ki so jo zimske in spomladanske padavine dodobra napolnile, so po ocenah hidrologov kljub pomanjkanju padavin normalne za ta čas. Rabo pitne vode pa so zaradi suše že omejili v občinah Ptuj in Kanal ob Soči.

Glede na meritve, ki jih opravljajo hidrologi Agencije RS za okolje (Arso), je trenutno stanje podzemnih voda normalno za ta letni čas, ko je nivo podtalnice nižji. "Nič katastrofalnega ni, kot je bilo to lani," je za STA dejala Urša Pavlič iz sektorja za hidrogeološke analize na Arsu. Zimske in pomladanske padavine so okrepile zaloge podtalne vode, prav tako je taljenje snega v visokogorju vse do začetka julija dajalo vodo tudi podzemni vodi, je dejala Pavličeva.

Vsaj do konca julija ni pričakovati večjih padavin Potem ko je Slovenija že v zadnjem mesecu dni zabeležila velik padavinski primanjkljaj, posebej Obala, še vsaj do konca julija ni pričakovati večjih padavin, zato Pavličeva opozarja, da se bodo gladine podzemnih voda še naprej nižale. Tako lahko pričakujemo, da bo še katera od občin omejila rabo pitne vode.

Za zdaj na Obali, kjer v zadnjem mesecu skoraj ni bilo padavin, ni omejitev, je pa Rižanski vodovod Koper že v začetku julija na spletnih straneh objavil obvestilo in priporočila o varčni rabi vode v poletnem obdobju.

Na Obali je bil poletni padavinski primanjkljaj v obdobju od 18. junija do 18. julija največji. Kot navajajo na Arsu, je v omenjenem obdobju na Obali padlo le štiri odstotke dolgoletnega povprečja padavin, merjenega v obdobju od 1991 do 2010, na Goriškem 22 odstotkov, okoli 20 odstotkov običajne količine dežja za ta čas pa je padlo tudi v predelih Zgornjesavske doline. Tudi drugod po Sloveniji je bilo padavin manj kot običajno. V Novem mestu le 32 odstotkov, v Ljubljani 47 odstotkov, Mariboru 51 odstotkov, Celju in Murski Soboti pa malo nad 60 odstotki dolgoletnega povprečja.

Povečala se je tudi nevarnost požarov v naravi Pomanjkanje padavin močno vpliva na vegetacijo. K sušenju površinskega sloja tal je poleg pomanjkanja padavin prispevalo še intenzivno izhlapevanje v zadnjem mesecu, ugotavljajo na Arsu in dodajajo, da se kažejo znaki sušnega stresa na rastlinah, še posebej na obalnem območju in na severovzhodu države.

Zaradi sušnega vremena se je povečala tudi nevarnost požarov v naravi. Zato je v vseh primorskih občinah od danes dalje zaradi velike požarne ogroženosti naravnega okolja, ki jo je razglasila republiška uprava za zaščito in reševanje, prepovedano kurjenje, sežiganje ali uporaba odprtega ognja. Prepoved velja do preklica. Uprava opozarja na povečevanje požarne ogroženosti tudi drugod po Sloveniji.

Ne spreglejte