Kaj so priložnosti in kje so pasti na Novi Zelandiji, kamor Slovenci najraje odhajajo na delo? Obljublja nove izzive, izkušnje in priložnosti za delo.
Lani se je iz Slovenije izselilo 1.570 mladih. Ker v Sloveniji ne vidijo prihodnosti zase in za svojo družino, današnja generacija mladih išče načine, kako bi s trebuhom za kruhom odšla v bolj perspektivne države. Predvsem pa je pomembno, kje jim kruha za preživetje ne bo zmanjkalo. Ena izmed držav, ki obljublja lepše življenje, je Nova Zelandija.
Višji stroški, pa tudi višje plače
Ker se razen v Indiji Koromandiji nikjer drugje ne cedita le med in mleko, tudi ta otoška država, ki leži v jugozahodnem Tihem oceanu in je po velikosti primerljiva z Veliko Britanijo, ni nobena izjema. Pogosto je izpostavljena naravnim katastrofam, kot so potresi, slabost pa predstavljajo tudi velike razdalje med kraji, ki med seboj niso povezani z avtocestami.
Vendar življenjski standard odtehta veliko minusov: junija letos so imeli 6,4-odstotno brezposelnost (pri nas je bilo junija nezaposlenih 12,8 odstotka aktivnega prebivalstva). Vlada veliko vlaga v izobrazbo in zdravje ljudi, ker pa se višajo stroški življenja, se zvišujejo tudi plače. To pa pomeni, da je za osnovne življenjske pogoje dobro poskrbljeno.
Kakšne so možnosti?
Slovencem, starim od 18 do 30 let, Nova Zelandija vsako leto ponudi sto delovno-počitniških viz, s katero lahko, če se dovolj hitro odzovejo in če izpolnjujejo pogoje za pridobitev vize, tam živijo in delajo eno leto. Na novozelandskih spletnih straneh, ki oglašujejo dela za mlade goste, se ponujajo različni načini zaslužka: od obiranja sadja do dela v gostinstvu, iščejo tudi inštruktorje smučanja, varuške …
In kar je tudi zelo pomembno – izkušnje niso potrebne oziroma niso pogoj za opravljanje dela. Seveda je pred odhodom kar nekaj dela z dokumenti, zdravniškimi potrdili in tolmačenjem dokumentov. Ne zanemarite iskanja najugodnejše letalske vozovnice, ki v povprečju stanejo okoli 1100 evrov, pojasnjujejo na Student Travel Agency (STA) Ljubljana. Dodajajo, da so letos delovno-počitniške vize pošle v dobri uri.
Če odmislimo majhno kvoto, ki je namenjena Sloveniji, je raznolikost razpoložljivih viz za Novo Zelandijo res velika; mladi najlažje pridobijo enoletno in če bodo svoj čas v deželi kivijev dobro izkoristili, pokazali zavzetost in resnost za delo, se jim mogoče ne bo treba vrniti domov. Na Novi Zelandiji cenijo mlado in svežo delovno silo.
Sreča je na strani pogumnih
Ob vseh možnostih, ki obstajajo za pridobitev vize, pa je najboljša seveda ta, da iskalec dela sam aktivno pošilja prošnje novozelandskim delodajalcem. To se je zgodilo mlademu slovenskemu paru, Mayi in Jerryju, ki sta lansko poletje spakirala kovčke po tem, ko so njemu ponudili službo inštruktorja padalstva in fotografa v padalskem klubu v Wanaki. Kot pravita sama, že dobro leto dni živita srečno, svoje prigode in doživetja v novi deželi pa objavljata tudi na blogu MayJer Tales.
Država je naklonjena poslovnim podvigom
In kaj Maya in Jerry pravita na kakovost življenja na Novi Zelandiji? "Življenje je bolj sproščeno, ljudje so zadovoljni s svojimi službami in znajo uživati v prostem času." Država je veliko bolj naklonjena poslovnim podvigom, kar se kaže že pri tem, da lahko večino stvari za opravljanje samostojne dejavnosti urediš v nekaj minutah kar na pošti ali prek spleta. Dodajata, da ljudje na Novi Zelandiji veliko delajo in delo, kakršnokoli že je, opravijo temeljito, tudi če jim vzame nekoliko več časa.
O krizi se ne govori veliko
Osnovne dobrine so nekoliko dražje kot pri nas, vendar so plače primerno visoke za spodobno življenje, pravita. Prav tako se o finančni krizi ne govori veliko, čeprav se občuti, tako v rahlem upadu števila turistov kot v nižjem izvozu. Vendar kljub temu menita, da je Nova Zelandija polna priložnosti, ki se jih da lažje izkoristiti kot pri nas.
Nezadovoljnega Novozelandca je težko najti
Povezanost med ljudmi je močna, poudarja se pomen skupnosti in sodelovanja. Ljudje se pozdravljajo na cesti in na avtobusih, pa tudi do tujcev so večinoma odprti, prijazni in sproščeni. Kot pravita naša sogovornika, še nista spoznala nezadovoljnega Novozelandca, kar dokazuje tudi statistika, saj je bilo leta 2012 kar 87 odstotkov prebivalstva zadovoljnih ali zelo zadovoljnih s svojim življenjem.
Evropa v malem
Čeprav je dežela, kjer se prepletata kulturi Maorov, prvobitnega ljudstva Nove Zelandije, in potomcev britanskih naseljencev, od Slovenije oddaljena slabih 24 ur, človek vseeno dobi občutek, kot da je v Evropi. Kako naj bi to drugače opisali, če se tam gore dvigajo tudi nad 3700 metri, v notranjost otokov ponekod vijugajo fjordske obale, nič nenavadnega pa niso niti vulkanska višavja in številna jezera. Tako Severni kot Južni otok države ponujata raznoliko in razgibano okolje, ki zadovolji vse ljubitelje smučanja, pohodništva, jadranja, soteskanja, najbolj priljubljena športa med Novozelandci pa sta ragbi in golf.