Četrtek, 20. 2. 2025, 17.05
21 ur, 5 minut
Ministrica Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma #video
Danes se je začelo zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Članice in člani Nacionalnega sveta za kulturo so medtem sporočili, da so se seznanili z zakonom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti in ga soglasno podprli, pobudo SDS za zakonodajni referendum pa po njihovem spremlja neutemeljeno poniževanje slovenskih ustvarjalk in ustvarjalcev kot tudi kulture nasploh. Podobno se je odzvala ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. Biti politični boj na plečih kulture in umetnosti se ji zdi skrajno neprimerno in absolutna zloraba.
"Gre za zlorabo inštituta referenduma, zlorabo demokratičnega inštituta za vodenje kulturnega in političnega boja, tokrat na plečih kulturnikov, umetnikov," je dodala Vrečko.
Kot je še povedala, referendum, ki ga napoveduje največja opozicijska stranka SDS, po njenih besedah ni drugega kot plačana predvolilna kampanja s strani opozicije in njenega prvaka Janeza Janše. Da gre pri novem zakonu za arbitrarno odločanje ministrice, stranke Levica ali vlade pa je označila za zavajanja, laži in manipulacije ter vplivanje na čustva ljudi, ki imajo slabe pokojnine, a SDS, kot je še navedla ministrica, ko je vodila vlade, nikoli ni pomagala upokojencem.
"Zdaj populistično vpijejo iz ulic proti kulturi, proti umetnikom," je dodala Vrečko, ki je še povedala, da nikoli ni zavračala dialoga in argumentirane razprave z opozicijo.
Zdaj veljavni pogoji so netransparentni
Spomnila je, da obstoječi zakon o izjemnem dodatku k pokojnini velja že pol stoletja, od leta 1974, in omogoča podelitev tega dodatka brez transparentnih pogojev in da sta prav na tej podlagi pretekli dve vladi pod vodstvom Janeza Janše podeljevali izjemne pokojnine umetnikom. Novi zakon na drugi strani prinaša jasna merila in se zgleduje po dodatkih za vrhunske športnike, ki so bili sprejeti leta 2017, je dodala in izpostavila še pomen kulture.
"Kultura je tista, ki nas osmišlja, kultura je tista, ki nas izpolnjuje in je konec koncev tudi emancipatorna vrednota, ki nas je naredila kot skupnost (...), ki si je večkrat priborila samostojnost, mesto pod soncem, nenazadnje tudi lastno državo in vse to, kar počnejo, je protikulturno," je še poudarila ministrica za kulturo in pozvala vse, da ne nasedajo diskurzu, ki je proti omenjenemu zakonu, in naj ne omalovažujejo dela slovenskih umetnikov in umetnic.
Umetniki prispevajo k obstanku slovenščine in kulture
"Sploh tistih, ki so s svojim življenjskim opusom prispevali k temu, da lahko mi zvečer beremo čudovite knjige otrokom, da jih vzgajamo v svojem jeziku, da si preberemo pesem v slovenščini, da imamo avtorje in avtorice, mednarodno znane po celotnem svetu, prevajalke in prevajalce, ki nam približujejo tujo kulturo, literaturo in filme v naše okolje in slovensko kulturo drugim, da lahko gledamo slovenske filme, serije, uživamo v umetnosti v galerijah, na razstavah in se učimo tudi v muzejih in drugih kulturnih ustanovah," je še povedala ministrica Vrečko.
Tudi podpredsednik vlade Matej Arčon je po današnji seji vlade prizadevanja za referendum označil za neodgovorna, neracionalna in nespoštljiva do vseh državljank in državljanov. Izrazil je presenečenje, da stranka SDS, ki se je pred leti za pripravo zakona zavzemala, zdaj temu nasprotuje. Ocenil je, da bi izvedba referenduma davkoplačevalce stala od štiri do pet milijonov evrov.
O referendumu
Pobudo za razpis zakonodajnega referenduma, ki mora biti podprta s podpisi najmanj 2.500 volivcev, lahko vloži vsak volivec, skupina volivcev ali politična stranka. V omenjenem primeru je pobudo 6. februarja vložila poslanska skupina SDS, po takratnih pojasnilih poslanca SDS Andreja Hoivika so jo podprli s približno 8.700 podpisi.
Predsednica DZ nato določi 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za podporo zahtevi, to pa lahko predlagatelj vloži, če zbere najmanj 40 tisoč podpisov volivcev. Če je zahteva popolna in podprta z zadostnim številom podpisov, mora DZ v sedmih dneh razpisati referendum.
Referendum, ki ga napoveduje največja opozicijska stranka SDS, po besedah Vrečko ni drugega kot plačana predvolilna kampanja s strani opozicije in njenega prvaka Janeza Janše.
Podpise pod zahtevo za zakonodajni referendum bodo zbirali na svojih stojnicah pred upravnimi enotami po vsej Sloveniji in na portalu eUprava. Hoivik je izrazil tudi prepričanje, da bo SDS zbrala potrebnih 40 tisoč podpisov in nato aktivno sodelovala v referendumski kampanji ter da bo udeležba na referendumu, ki bi lahko bil maja, množična.
Referendum o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke je kot test pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami na Ruparjevem shodu upokojencev v Ljubljani v sredo napovedal prvak SDS Janez Janša.
Kaj prinaša zakon?
Državni zbor je konec januarja z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje.
Zakon pravico do omenjenega dodatka namenja slovenskim državljanom, ki z izjemnimi dosežki na področju umetnosti izkazujejo posebne zasluge za kakovost, pomen in prepoznavnost umetnosti v Sloveniji ali v tujini ter prejemajo pokojnino po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ali pokojnino v tujini. Novi zakon bi nadomestil zakon iz leta 1974.
Višina dodatka bo vezana na višino osnovne pokojnine posameznika in trenutek, ko bo podana vloga za dodatek. Ta ne bo presegal najvišje pokojnine. Zakonu je dodan seznam nagrad in priznanj, ki jih spremlja pravica do dodatka.
Nacionalni svet za kulturo: Pobuda za referendum je poniževanje ustvarjalcev
Članice in člani Nacionalnega sveta za kulturo so medtem sporočili, da so se seznanili z zakonom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti in ga soglasno podprli, saj dodatno in transparentno ureja merila za dodeljevanje dodatkov ter odpravlja dolgoletne pomisleke računskega sodišča, so sporočili.
Ob tem dodajajo, da pobudo za zakonodajni referendum, ki ga je predlagala poslanska skupina SDS, spremlja neutemeljeno poniževanje slovenskih ustvarjalk in ustvarjalcev kot tudi kulture nasploh. "Izrekanje predlagateljev, da je kultura ključna soustvarjalka narodne identitete, je skrajno dvolično, ko se vrhunske ustvarjalke in ustvarjalce žali z očitki, da je njihovo delo neupravičeno nagrajeno."
Pravijo, da izpostavljanje umetnikov in umetnic kot elite, ki zažira slovensko družbo, ni primerno in vodi v siromašenje, brezdušnost ter avtoritarnost. "V slovenski kulturi ni dovolj možnosti nagrajevanja in zaposlovanja, trg ni dovolj bogat, kritična masa je šibka, ustvarjalci pa so kljub svoji delavnosti in uveljavljenosti (pre)večkrat eksistenčno ogroženi ter tarča javnega linča."
Ob zbiranju podpisov za zakonodajni referendum, za katerega se bo, kot so navedli, porabila nesorazmerno velika vsota denarja glede na dodatke k pokojninam peščice vrhunskih umetnikov, ki jih zakon zadeva, članice in člani NSK pozivajo, da se razpravlja s tehtnimi argumenti, analizami, stvarnimi podatki in razumevanjem konteksta. "Odločno pa nasprotujemo temu, da je zakon vržen v areno političnega boja na račun umetnosti," so sklenili.