Četrtek, 13. 2. 2025, 11.54
2 uri, 50 minut
Zbiranje podpisov za referendum o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke od 20. februarja do 26. marca
![Evropske volitve 2024. Referendum. Urška Klakočar Župančič. | Foto STA](/media/img/26/94/ab7385c6f1da07d2b158-evropske-volitve-2024-referendum-urska-klakocar-zupancic.jpeg)
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je določila 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnost. Zbiranje podpisov se bo začelo 20. februarja, zadnji dan zbiranje podpisov pa bo 26. marec. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS.
Pobudo za razpis zakonodajnega referenduma lahko sicer vloži vsak volivec, skupina volivcev ali politična stranka, podprta mora biti s podpisi najmanj 2.500 volivcev. V omenjenem primeru je pobudo 6. februarja vložila poslanska skupina SDS, po takratnih pojasnilih poslanca SDS Andreja Hoivika so jo podprli s približno 8.700 podpisi.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič nato določi 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za podporo zahtevi, to pa lahko predlagatelj vloži, če zbere najmanj 40 tisoč podpisov volivcev. Če je zahteva popolna in podprta z zadostnim številom podpisov, mora DZ v sedmih dneh razpisati referendum.
Referendum maja?
Kot je Hoivik napovedal že prejšnji teden, bodo 40 tisoč podpisov pod zahtevo za zakonodajni referendum zbirali na svojih stojnicah pred upravnimi enotami po vsej Sloveniji, podpis podpore pa bo mogoče prispevati tudi na portalu eUprava. Hoivik je izrazil prepričanje, da bo SDS zbrala potrebnih 40 tisoč podpisov in nato aktivno sodelovala v referendumski kampanji ter da bo udeležba na referendumu, ki bi lahko bil maja, množična.
Državni zbor je konec januarja z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje.
Zakon sicer pravico do omenjenega dodatka namenja slovenskim državljanom, ki z izjemnimi dosežki na področju umetnosti izkazujejo posebne zasluge za kakovost, pomen in prepoznavnost umetnosti v Sloveniji ali v tujini ter prejemajo pokojnino po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ali pokojnino v tujini. Novi zakon bi nadomestil zakon iz leta 1974.
Višina dodatka bo vezana na višino osnovne pokojnine posameznika in trenutek, ko bo podana vloga za dodatek. Ta ne bo presegal najvišje pokojnine. Zakonu je dodan seznam nagrad in priznanj, ki jih spremlja pravica do dodatka.