Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
10. 12. 2011,
8.26

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ogljikov monoksid zastrupitev

Sobota, 10. 12. 2011, 8.26

8 let, 8 mesecev

Vsako leto več smrti zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zastrupitve z ogljikovim monoksidom so najpogostejše smrtne zastrupitve v Sloveniji in največ se jih zgodi prav pozimi, med kurilno sezono.

Večino zastrupitev z ogljikovim monoksidom bi se dalo preprečiti s pravilnim vzdrževanjem kurilnih naprav, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

"Tihega morilca" s čutili ne moremo zaznati V Sloveniji kljub opozorilom vsako leto zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom umre več deset ljudi. Z njim se lahko zastrupimo vsi, od dojenčkov do starostnikov, prav nihče namreč ne more biti popolnoma varen pred ogljikovim monoksidom, saj ga s čutili ne moremo zaznati, zato ga tudi imenujemo tihi morilec. Pogosti so primeri zastrupitev celih družin.

Znaki blage zastrupitve so podobni gripi Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga. V bivalnih prostorih lahko njegova raven naraste zaradi nepravilne namestitve, vgradnje, delovanja ali vzdrževanja peči na drva in premog, kaminov ter plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode. Lahko naraste tudi pri nepravilno zgrajenem ali pokvarjenem dimniku ali ventilacijskem sistemu.

Blage zastrupitve lahko potekajo tudi daljši čas in se kažejo s poslabšanjem učnega uspeha otrok in s težavami v službi pri odraslih, lahko pa tudi z različnimi duševnimi težavami. Znaki blagih zastrupitev niso značilni in so zelo podobni virozam, na primer gripi.

Potrebna bo vgradnja alarmnih naprav za ogljikov monoksid V Sloveniji je veliko zastrupitev z ogljikovim monoksidom v hišah, pa tudi v stanovanjskih blokih, predvsem v majhnih kopalnicah s plinskimi gorilniki, kjer po določenem času gorenja plina začne zmanjkovati kisika in nastaja ogljikov monoksid.

Ogljikovega monoksida ne moremo zaznati s čutili in ukrepamo šele ob težavah, ki jasno kažejo, da je nekaj narobe. Alarmne naprave za ogljikov monoksid nas opozorijo na povišano koncentracijo ogljikovega monoksida v zraku, zato bi bilo tudi pri nas verjetno smiselno uvesti obvezno vgradnjo teh alarmov v vsa stanovanja z gorilnimi napravami (kot v ZDA).

Želite deliti svoje mnenje in stališče z drugimi? Pišite nam na pisma.bralcev@tsmedia.si ter pripišite svoje ime, priimek in kraj bivanja.
Ne spreglejte