Sreda, 21. 8. 2013, 20.35
4 leta, 9 mesecev
Video: Število šolanih na domu narašča, stroka opozarja na pasti
Ekipa Planet TV je obiskala dve slovenski družini, ki otroke šolata doma. Prva družina to počne iz verskih razlogov, druga pa, ker so prepričani, da bodo le tako otroka lahko vzgojili v dobrega in odgovornega človeka.
Osemletna Rosana živi v hiši v Grosupljem, kjer je družinska dnevna soba hkrati njena igralnica, knjižnica in učilnica.
Rosana je vpisna na grosupeljsko osnovno šolo, tam so odločitev njenih staršev podprli. A po mnenju ravnateljice Janje Zupančič je izobraževanje v šoli za otroke primernejše.
Štirinajstletni Aljaž Mihelič se je od četrtega do sedmega razreda šolal doma. V šoli mu je kdaj postalo dolgčas, doma pa je delal tako, kot je želel sam.
Prednost pa je tudi ta, meni Aljažev oče, da je doma lahko dobro razvil socialne veščine z različnimi generacijami.
Šole opažajo, da se otroci šolajo doma, ko so dalj časa odsotni, ko gre otrok s starši na daljše potovanje ali pa v tujino. Nekaj učencev je na primer hkrati vpisanih tudi v druge, tuje šole pri nas. Nekateri starši navajajo zdravstvene in nazorske razloge.
Število izobraževanj na domu sicer počasi narašča. Dejstvo pa je, da največ otrok šolajo na domu v prvi triadi – torej od prvega do tretjega razreda, v drugi in tretji triadi pa to število drastično upade.
Šole sicer menijo, da je izobraževanje na domu primerno le za nekatere učence. Kot slabe plati takega šolanja naštevajo, da so ti otroci slabše socializirani, da jim manjka razlaga učiteljev, predvsem pri slovenščini in naravoslovnih predmetih, in da se ti učenci doma ne učijo vseh predmetov.
Tudi v uradu varuhinje človekovih pravic menijo, da ima učenje na domu veliko pomanjkljivosti.