Petek, 29. 12. 2023, 13.10
10 mesecev, 1 teden
Velik porast obiskov na urgenci: "Prosimo za potrpežljivost"
V UKC Ljubljana od četrtka zvečer beležijo izjemno veliko število obiskov urgentnih bolnikov, ki potrebujejo prvo pomoč zaradi respiratornih obolenj – gripe, respiratornega sincicijskega virusa (RSV), covid-19 in pljučnice. Posledično se je na urgenci infekcijske klinike in na internistični prvi pomoči podaljšal čas zdravstvene obravnave.
V četrtek zvečer je infekcijska klinika Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana zaradi polnih posteljnih kapacitet začela preusmerjati bolnike na internistično prvo pomoč UKC Ljubljana, kjer pa je na sprejem in obravnavo že čakalo 40 bolnikov. Zato so v UKC aktivirali vse prostorske vire v skladu s protokolom za povečan priliv bolnikov na urgenco in razglasili rumeni alarm, in sicer z osredotočenostjo na hitrejšo zdravstveno obravnavo in nameščanje bolnikov na vse razpoložljive posteljne kapacitete kliničnega centra, so za STA sporočili iz UKC.
Prosimo za potrpežljivost
"Vsi bolniki bodo ustrezno oskrbljeni. Prosimo pa za razumevanje in potrpežljivost. Generalni direktor je že izdal sklep o zagotavljanju posteljnih kapacitet na vseh klinikah UKC Ljubljana," so poudarili. Ob tem so na druge bolnišnice naslovili tudi zaprosilo za pomoč, da se po dogovoru z njimi bolnike premešča v druge bolnišnice.
Na novico o povečanih obremenitvah urgenc v UKC Ljubljana so se odzvali v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. "Za javnim opozorilom, ki je na prvi pogled birokratsko suhoparno, se skrivajo stiske bolnikov in zaposlenih v zdravstvu. Ljudje so 'zdravljeni' na hodnikih infekcijske klinike in internistične prve pomoči predvsem zato, ker ni nikogar, ki bi jih lahko sprejel v varno obravnavo na oddelke. To stanje ni posebnost glavnega mesta, s podobnim se soočajo vse slovenske bolnišnice," so opozorili.
Slovensko zdravstvo se spopada s pomanjkanjem kadra
Ob tem so spomnili, da se slovensko zdravstvo spopada s pomanjkanjem zdravnikov, medicinskih sester in drugega osebja, oddelki pa se zapirajo predvsem zaradi pomanjkanja zdravstvenega kadra, čeprav ima Slovenija po podatkih Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj nadpovprečno število osebja v zdravstveni negi in globoko podpovprečno število zdravnikov.
"Spoštovani prebivalke in prebivalci. Zahvaljujemo se vam za potrpežljivost pri obisku zdravstvenih ustanov. Prosimo vas, da razumete stisko naših zdravnikov, sester in vseh sodelavcev, ki jih država postavlja na prvo bojno linijo v premajhnem številu, preslabo opremljene in še slabše organizirane. Postavlja jih v stanje, ki ga odločevalci nikoli ne vidijo in ne občutijo, saj živijo nad njim," so še poudarili v Fidesu.