Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
7. 7. 2014,
14.18

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

marihuana konoplja

Ponedeljek, 7. 7. 2014, 14.18

8 let, 8 mesecev

V kateri državi najbolj obožujejo marihuano

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Največ kadilcev marihuane je na Islandiji, kjer je sicer ta droga še vedno prepovedana, celo predsednik države pa ima zelo odprte poglede na legalizacijo.

Ker je konoplja v svetu bolj ali manj še vedno prepovedana, natančnih ocen o njeni porabi ni. Približne ocene Svetovnega poročila o drogah se gibajo med 125 in 227 milijoni porabnikov po vsem svetu oziroma med 2,7 in 4,9 odstotka celotnega prebivalstva med 15. in 64. letom starosti, ne glede na vrsto uporabe.

Islandiji je težko slediti Glede na porabo konoplje za namene kajenja po številu kadilcev na celotno prebivalstvo prednjačijo Nigerija, Zambija, ZDA in Nova Zelandija, v samem vrhu pa je Islandija, kjer marihuano kadi 18,3 odstotka prebivalstva oziroma 55 tisoč od 320 tisoč vseh Islandcev.

V Nigeriji je kadilcev marihuane slabih 17 odstotkov, v Zambiji 15,6 in v ZDA 14,8 odstotka celotnega prebivalstva. Med evropskimi državami sta v ospredju Španija (9,6 odstotka) in Češka (9,2 odstotka).

Slovenijo najdemo bolj pri dnu lestvice. Glede na poročilo pri nas marihuano kadi 4,4 odstotka prebivalstva, ta odstotek pa se povečuje, saj je še leta 2007 znašal 3,1 odstotka.

Bo število kadilcev spodbudilo legalizacijo? Tako kot v večini evropskih držav je marihuana na Islandiji sicer še vedno nezakonita, obstaja pa zmerna stopnja tolerance. Kajenje na javnem prostoru in posedovanje manjše količine droge se kaznujeta z globo, medtem ko večkratni storilci kaznivega dejanja pristanejo za zapahi.

So pa v državi, kjer je bilo pivo legalizirano komaj pred 25 leti, pričakovane spremembe. Predsednik države Olafur Ragnar ima namreč zelo liberalne poglede na politiko odnosa do drog. Na lanskem zasedanju svetovne komisije za politiko do drog je namreč izjavil, da bi si morali priznati, da je bitka proti drogami izgubljena in da če je dovoljena prodaja alkohola, ni razloga za prepoved mehkih drog.

Ne spreglejte