Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
26. 8. 2018,
16.32

Osveženo pred

6 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,11

4

Natisni članek

Natisni članek

Boris Šuštaršič

Nedelja, 26. 8. 2018, 16.32

6 let, 3 mesece

Umrl predsednik NSIOS in državni svetnik Boris Šuštaršič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,11

4

Boris Šuštaršič | Foto STA

Foto: STA

V 74. letu starosti je v soboto umrl dolgoletni predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije in državni svetnik Boris Šuštaršič, so sporočili iz DS. Kot je navedeno na straneh DS, je Šuštaršič utrdil sodelovanje invalidskih organizacij, ki predstavljajo najmočnejšega sogovornika državi pri uveljavljanju interesov invalidov.

Šuštaršič se je rodil junija 1945 v Ljubljani. Njegovo življenje je odločilno zaznamovala invalidnost, ki se je začela pojavljati v drugem letu starosti, in sicer zaradi dedne spinalne atrofije, zaradi česar je bil od svojega 11. leta na invalidskem vozičku, je navedeno na spletni strani državnega sveta.

Študij je prekinil, da bi se lahko boril za pravice invalidov

Kljub hudi invalidnosti je opravil gimnazijsko maturo, na univerzi tudi študiral angleščino in francoščino, vendar nato študij prekinil, saj je postal prvi predsednik novoustanovljenega Združenja distrofikov Jugoslavije in tri leta zatem tudi predsednik Društva distrofikov Slovenije. Pozneje je prevzel vodenje Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije.

Šuštaršič je svoje prizadevanje za izboljšanje bivanja invalidov kazal tudi na drugih področjih. Med drugim je v Ljubljani je ustanovil invalidsko podjetje Birografika Bori, nekaj let kasneje pa v Izoli še invalidsko podjetje Dom dva topola. Šuštaršič je tudi avtor ali soavtor številnih člankov, strokovnih prispevkov in referatov na temo invalidnosti.

Bil je dolgoletni državni svetnik

Funkcijo državnega svetnika je opravljal v več mandatih DS, med drugim tudi v prvem med letoma 1992 in 1997, ko je DS šele pričel s svojim delovanjem.

Prejel je nagrado ministrstva za delo, družino in socialne zadeve za izjemne uspehe pri delu na področju socialnega varstva in državno odlikovanje s častnim znakom svobode Republike Slovenije za zasluge in osebni prispevek v dobro invalidom Slovenije, je še navedeno na spletnih straneh DS.

Ne spreglejte