Petek, 7. 11. 2014, 7.03
8 let, 7 mesecev
Številni v strahu zaradi novega poplavnega vala (foto in video)
Agencija RS za okolje (Arso) je znova razglasila najvišjo, rdečo stopnjo vremenske ogroženosti za območje osrednje in južne Slovenije. Naraščajo namreč številne reke. Slovenska vojska je sicer sporočila, da bo od polnoči na zahtevo civilne zaščite v pripravljenosti 260 vojakov.
Ljubljanica bo ponoči presegla pretok 300 kubičnih metrov na sekundo, je povedal Polajnar in dodal, da bo s tem povzročila, da bo voda z Ljubljanskega barja počasneje odtekala.
Po besedah poveljnika civilne zaščite Ig Antona Puciharja se razmere na območju ob reki Iška v zadnjih urah znova poslabšujejo, saj je gladina narasla za 35 centimetrov. Težave gasilcem in pripadnikom civilne zaščite delata tudi podtalnica, ta zaliva hiše, in površinska voda, ker je zemlja precej namočena.
Po Puciharjevih besedah je trenutno na terenu 112 pripadnikov civilne zaščite in gasilcev, kmalu pa se jim jih bo pridružilo še 80. Do zdaj so uporabili osem tisoč protipoplavnih vreč, še dva tisoč jih imajo na zalogi.
Padavinska voda se kopiči na kraškem delu notranjskega in dolenjskega krasa, dvigujejo se tudi ojezerjene površine na območju Dobrepolja, na ribniškem območju, območju Cerkniškega in Planinskega polja. Poplavlja reka Reka, ki je močno narasla in bo v noči na soboto v srednjem in spodnjem toku poplavila na območju redkih poplav. Poplavljata tudi reki Cerkniščica in Borovniščica, navajajo na Arsu.
Na Cerkniškem je popoldne zaradi obilnih padavin začel ponovno naraščati potok Cerkniščica, ki ogroža bližnje objekte, nekaj objektov je ogroženih tudi ob potoku Žirovniščica. Kot je za STA povedal poveljnik cerkniške civilne zaščite Jože Turšič, je glavni most čez Cerkniščico še prevozen, sta pa zaprti cesti Selšek-Cajnarje in Bezuljak-Brezje.
V občini Dobrepolje pa je na terenu 50 gasilcev, v pripravah na poplave sodelujejo tudi domačini, predvsem v Kompolju, je za STA pojasnil tamkajšnji župan Janez Pavlin in poudaril, da za njihov konec velja alarmantno stanje. Rašica je začela spet naraščati in bo imela isti pretok kot zjutraj. Gasilci in domačini polnijo vreče s peskom, da bi se tako obvarovali pred poplavami. Vse je namreč namočeno in če se bo uresničila napoved meteorologov o količini padavin, ki še bodo padle, "bo vse zdrvelo dol", napoveduje župan.
Tudi reka Sava v srednjem in spodnjem toku narašča in poplavlja na izpostavljenih mestih. V noči na soboto se bo njen pretok v Hrastniku ohranjal pri okoli 1600 kubičnih metrov na sekundo. Reka Krka v Podbočju bo okoli polnoči presegla pretok 200 kubičnih metrov na sekundo in se razlila na območju pogostih poplav.
Na Arsu so dodali, da lahko reka Sava po zadnjih izračunih za soboto na mejnem profilu s Hrvaško sredi dneva doseže pretok med 2300 in 2500 kubičnih metrov na sekundo, reka Krka v Podbočju pa lahko doseže tudi 300 kubičnih metrov na sekundo.
Zaradi obilnih padavin so že včeraj pozno popoldne po državi začele naraščati vode, po državi ni zalivalo le kleti, temveč tudi stanovanjske hiše in poslovne objekte.
Civilno zaščito so aktivirali že sinoči, okoli devete, desete ure. "Poveljnik civilne zaščite Jože Turšič je aktiviral tudi gasilce. Zdaj čakamo še na močnejše črpalke, da bi lahko iz garaž v blokovskem naselju izčrpali vodo," je povedal župan in dodal, da škodo še težko ocenijo. "Kar nekaj škode bo na cestiščih in seveda na privatni lastnini."
Dežurni zdravnik v ZD Cerknica pa je povedal, da so posredovali samo enkrat. Pri delu se je poškodoval gasilec, ki je dobil poškodbe na glavi, vendar ni hujše.
Podivjana voda je ponoči s seboj nosila pesek, polomljeno drevje ter odnesla brv, protipoplavne vreče hiš niso zaščitile. Gasilci pravijo, da je bilo najhuje med tretjo in četrto uro, ob četrti so spožili alarm. Pebivalci so bili na nogah praktično celo noč in skušali rešiti, kar se je dalo rešiti, na varno so spravljali tudi živino.
"Pokonci smo od enih. Kaj naj rečem? Katastrofa. Tri četrtine vasi je pod vodo, v Cerknici ni dosti bolje," nam je povedal Marko Meden, ki skupaj s prostovoljnimi gasilci iz Dolenje vasi med domačini preverja, ali kaj potrebujejo. Vaščani so vsi na delu in si med seboj pomagajo.
V vasi je zalilo gasilni dom ter živilsko trgovino in trgovino z gradbenim materialom. "Hrano, ki jo je zalilo, bomo morali odpeljati na odpad, saj je zalita voda kontaminirana, tako da tudi živalim ne bomo mogli dati," nam je povedal trgovec.
Poveljnik civilne zaščite na Igu Tone Puciher pravi, da so ponoči iz hiš, ki jih je zalila voda, rešili tudi mamo z dojenčkom, ki so jo pripeljali v bolnišnico, in dve nosečnici, ki sta trenutno na varnem pri prijateljih.
Drava je danes zaradi povečanega pretoka bregove že prestopila tudi pod jezom v občini Markovci, vendar za zdaj hujših posledic ni povzročila. Kot je povedal vodja občinske civilne zaščite Ivan Golob, so v Bukovcih sanirali rahlo načet nasip, kar je ogrožalo eno od hiš, v Stojncih pa so lastniku ene od kmetij priporočili izselitev živine.
V mariborskem centru za obveščanje so nam pojasnili, da so v Avstriji začeli spuščati v strugo reke Drave manjše količine vode, zato pričakujejo, da se bo pretok reke v naslednjih urah zmanjšal.
Poplavljala je tudi reka Meža, ki je zalila gospodarski objekt, kjer so morali na varno prestaviti stroje in izčrpavati vodo. Gospodarski objekt so morali zaščititi tudi na Muti.
Intervencije so potekale tudi po različnih delih Gorenjske. Gasilci so črpali vodo iz posameznih objektov v občinah Škofja Loka, Žiri, Jesenice, Kranj in Tržič. Ponekod so utrdili nekaj nasipov, v Šenčurju pa prekopali potok. Na Seničnem v občini Tržič se ukvarjajo tudi z zemeljskim plazom, ki se je sprožil za hišo, na Jesenicah ter v Ledinici pri Žireh je stanovanjske hiše ogrožal hudournik, katerega tok so gasilci preusmerili s protipoplavnimi vrečami.
Okoli 3. ure so imeli težave tudi v Grosupljem, Velikih Laščah, Domžalah, na Škofljici, pozneje še tudi v Ivančni Gorici. Malo pred 5. uro se je sprožil plaz na Črnem vrhu pri Polhovem Gradcu, ki je zasul tamkajšnjo cesto. Ta je do preklica tudi zaprta.
V zgodnjih jutranjih urah so se težave pojavile tudi v Prevaljah, na Ptuju, Črni na Koroškem, v Zagorju ob Savi pa je potok Medja ogrozil tamkajšnji vrtec.
Na severnem Primorskem danes odpravljajo posledice naraslih voda, strokovnjaki pa si ogledujejo zadnje premike zemljine in nekaj manjših plazov, so sporočili iz civilne zaščite za severno Primorsko. Kot je zapisal njen poveljnik Samo Kosmač, je današnji dan minil veliko mirneje kot zadnja noč.