Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
18. 6. 2018,
8.38

Osveženo pred

6 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,11

37

Natisni članek

Natisni članek

Evropska komisija Hrvaška Slovenija arbitraža

Ponedeljek, 18. 6. 2018, 8.38

6 let, 4 mesece

Evropska komisija brez mnenja, Slovenija sama proti Hrvaški #arbitraža #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,11

37

Danes se izteče trimesečni rok, po katerem lahko Slovenija na Sodišču EU vloži tožbo proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava, ki je posledica hrvaškega nespoštovanja arbitražne sodbe o meji med državama. Evropska komisija mnenja glede omenjene zadeve ni podala. Slovenija in Hrvaška naj rešitev poiščeta sami, mi še naprej ponujamo posredovanje, so danes sporočili iz Bruslja.

Pri postopku v okviru 259. člena pogodbe EU gre za iskanje prijateljske rešitve in Komisija bo še naprej delovala kot poštena posrednica pri iskanju takšne rešitve, je danes povedal glavni govorec Komisije Margaritis Schinas.

Glede nadaljnjih korakov pa je dejal, da sta Slovenija in Hrvaška tisti, ki naj se pogovarjata in komentirata. "Rešitev morata poiskati članici, Komisija je pripravljena pomagati," je poudaril Schinas.

Vlada.
Novice Sindikalni apetiti, kočljiv položaj NLB in bitka za arbitražo – to čaka novo vlado

Komisiji ni treba pripraviti poročila, za rešitev odgovorni državi članici

Predstavnik Komisije je ob tem poudaril, da Komisiji v skladu z 259. členom ni treba pripraviti poročila in da so v preteklih osmih podobnih primerih poročilo izdali le štirikrat.

Na vprašanje, ali lahko potrdi neuradne informacije, da pravna služba Komisije pritrjuje slovenskim stališčem, da obstajajo kršitve evropskega prava zaradi nespoštovanja arbitražne sodbe, je dejal, da notranjih dokumentov služb Komisije ne komentira.

V Evropski komisiji so danes poudarili, da morata Slovenija in Hrvaška spor rešiti sami. | Foto: Tina Deu V Evropski komisiji so danes poudarili, da morata Slovenija in Hrvaška spor rešiti sami. Foto: Tina Deu

Schinas je sicer poudaril, da je arbitražni postopek še vedno edini okvir, ki je lahko koristen pri iskanju rešitev, a da sta zato, da poiščeta prijateljsko rešitev, odgovorni državi članici.

Na vprašanje, ali lahko Komisija svoje mnenje poda pozneje, torej po izteku današnjega roka v okviru 259. člena, je Schinas dejal, da omenjeni člen ne določa nikakršnega pravnega roka ali pravne obveznosti za Komisijo.

"Dejstvo, da se rok izteče danes, jasno kaže, da komisija ne bo izdala poročila," je poudaril in dodal, da sta Slovenija in Hrvaška tisti, ki naj se pogovarjata in komentirata zadnje dogajanje.

hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović
Novice Grabar-Kitarovićeva: Tusk nevtralen glede vprašanja arbitraže

Slovenija: Hrvaško nespoštovanje arbitraže vodi v kršitve evropskega prava

Slovenija trdi, da hrvaško nespoštovanje arbitražne sodbe vodi v konkretne kršitve prava EU, zato je 16. marca sprožila 259. člen pogodbe EU, na podlagi katerega lahko članica Unije toži drugo članico na Sodišču EU zaradi kršenja evropskega prava.

Člen predvideva trimesečni rok, po izteku katerega lahko Slovenija vloži tožbo. Kdaj bo slovenska diplomacija to storila, za zdaj še ni jasno. Po nekaterih neuradnih informacijah kljub povolilnemu času obstaja precejšnja verjetnost, da se bo Slovenija za to odločila precej hitro.

Evropska komisija Bruselj
Novice Večernji list: Pravniki podprli Slovenijo, na hrvaški strani Evropska komisija

Pravna služba Komisije naj bi pritrdila slovenskim stališčem

Po neuradnih informacijah pravna služba Komisije sicer pritrjuje slovenskim stališčem, medtem ko vodstvo Komisije trdi, da je to dvostransko vprašanje.

Po poročanju STA vse kaže, da je politika tako prevladala nad pravom, medtem ko hrvaški časnik Večernji list poroča, da se je Komisija s svojim stališčem postavila na stran Hrvaške.

Komisija je sicer takoj po razglasitvi arbitražne sodbe izrazila pričakovanje, da jo bosta obe strani uresničili. Kmalu zatem je pravna služba Komisije tudi potrdila povezavo med arbitražno sodbo in pravnim redom EU.

V minulih dneh so na Komisiji na vprašanja o omenjeni zadevi odgovarjali skopo. Sporočili so le, da zadevo še proučujejo, da ne komentirajo govoric in da bodo medije obvestili, ko bodo lahko povedali kaj novega.

 

Ne spreglejte