termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Sindikati zaporniških delavcev zahtevajo kolektivno pogodbo za zaposlene v zaporih, odpravo sistemskih anomalij in pripravo kadrovskega načrta. Poleg tega sindikalni predstavniki pravosodnih policistov zahtevajo sestanek s premierjem Marjanom Šarcem in pravosodno ministrico Andrejo Katič, sicer bodo nadaljevali stavkovne aktivnosti.
Sindikalist Frančišek Verk je šefa slovenskih zaporov Jožeta Podržaja pozval k odstopu zaradi odredbe, s katero je Podržaj po Verkovih besedah odredil, da morajo vsi uslužbenci o pogovorih z njim poročati svojim direktorjem. "Gre za oviranje sindikalnega dela in kršenje sindikalne zaupnosti. To je sprevrženo dejanje," pravi Verk.
Po besedah sindikalistov zahtevajo kolektivno pogodbo za delavce v zaporih, kadrovski načrt, ki mora biti usklajen s sprejetimi standardi in normativi, ter odpravo sistemskih anomalij. Iz sprejetih standardov in normativov je namreč razvidno, da v slovenskih zaporih manjka 138 pravosodnih policistov in 29 strokovnih delavcev.
"En pedagog naj bi obravnaval 12 obsojencev, dejansko pa jih obravnava 30," so poudarili in dodali, da strokovni delavci ne bi smeli več biti sami z zaporniki, čeprav naj bi bili ti nenevarni.
Kaj čaka zapornika, ki je zabodel policista? Video: Planet TV
V zvezi s slovenskimi zapori sta v zadnjem obdobju odmevala predvsem dva dogodka.
Najprej sta decembra iz koprskega zapora spektakularno pobegnila dva srbska državljana. Dogodek je razkril pomanjkljivosti pri varovanju zapora. Pred kratkim pa je na zaprtem oddelku zapora na Dobu obsojeni morilec Samo Tadin napadel pravosodnega policista, ki mu je hotel odvzeti računalnik.
Pri iskanju krivcev za te dogodke se po besedah Verka s prstom kaže na pravosodne policiste, medtem ko nihče ne išče krivde "v slabem vodenju zdesetkanih pravosodnih policistov in drugih strokovnih delavcev v slovenskih zaporih". Tako so tudi ocene dela pravosodnih policistov, ki jih izrečejo obsojenci oziroma pobegli pripornik, vredne več kot ocene sindikata in varnostnih strokovnjakov, je prepričan.
Nenavadno se mu zdi, da se "bežečega kriminalca, ki se nam posmehuje iz Italije", jemlje kot relevantnega sogovornika, da se čim bolj umaže ime pravosodnih policistov. Zdi se mu nedopustno, da se enostransko upošteva tako mnenje, namesto da bi raziskali vzroke. Pri napadu na pravosodnega policista je šlo po Verkovem mnenju za napačno varnostno oceno morilca policista.
Podržaj je v pogovoru za STA izrazil razočaranje nad "odsotnostjo socialnega dialoga" s sindikatom.
Podržaj težav s kadri in posledično oteženega opravljanja varnostnih nalog v slovenskih zaporih ne zanika. Kot je dejal, za težave v zaporskem sistemu vedo že 10 ali 15 let, nanje pa so ves čas opozarjali tako ministri kot on in njegovi predhodniki na čelu uprave. Čeprav je bil pobeg iz koprskega zapora neprijeten dogodek, Podržaj priznava, da je pravzaprav pripomogel k temu, da se bo kakšna zadeva morda začela hitreje reševati.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.