Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
9. 6. 2016,
16.57

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,23

10

Natisni članek

Natisni članek

protesti

Četrtek, 9. 6. 2016, 16.57

7 let, 1 mesec

Cerar nekoliko pomiril sindikate, a čakajo naslednje vladne poteze

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,23

10

sindikat, protest | Foto Ana Kovač

Foto: Ana Kovač

Po protestnem shodu se je z vodji pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja Branimirjem Štrukljem in Jakobom Počivavškom srečal premier Miro Cerar. Pogovorov se je udeležil tudi minister Boris Koprivnikar, ki meni, da so dosegli korak naprej.

Sindikati vladi očitajo, da je enostransko končala pogajanja o plačah. Če bo potrebno, za ohranitev socialnega dialoga in pravice do pogajanj v prihodnje napovedujejo stopnjevanje svojih aktivnosti. "Vlada nas sili v konflikt, ker krši dogovore. In konflikt bo," je pred sestankom s Cerarjem in Koprivnikarjem dejal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, po srečanju pa, "da je bil sestanek konstruktiven, da pa si ne upa reči, da so prejeli zagotovilo za vrnitev na pogajanja". Je pa po njegovih besedah premier "kazal željo, da vlada poišče pot za vrnitev na pogajanja".

V današnjem protestu sta sodelovali obe pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja. Štrukelj je spomnil, da je vlada lani s svojim podpisom zagotovila, da se bodo na letošnjih pogajanjih dogovorili o postopni odpravi še veljavnih varčevalnih ukrepov v prihodnjih treh letih. Prav to zagotovilo, da bo vsaj po desetih letih konec varčevanja, je pomembno prispevalo k temu, da so kljub gospodarski rasti privolili v le delno odpravo varčevalnih ukrepov. A vlada je po njegovih besedah v manj kot pol leta pozabila, kaj je podpisala.

Kot je dejal Koprivnikar, je predsednik vlade ponovno zavezal vladno pogajalsko skupino, da s pogajanji nadaljuje. Pri tem pa je minister ponovil, da pogajanj vladna stran ni končala, ampak iščejo nove rešitve.

Pogajanja lahko namreč nadaljujejo le tako, da pripravijo protipredlog, za kar pa je treba poiskati vire. Po njegovih navedbah so predstavniki sindikatov omenili drugačne ocene finančnih posledic sedaj sprejetih ukrepov, "kar nam na nek način odpira določen manevrski prostor za iskanje rezerv". Zato so se tudi dogovorili, da soočijo te argumente oz. ocene finančnih posledic, nato pa poiščejo možnosti za oblikovanje protipredloga.

Protestnike sta nagovorila Branimir Štrukelj in Dušan Semolič. | Foto: Ana Kovač Protestnike sta nagovorila Branimir Štrukelj in Dušan Semolič. Foto: Ana Kovač

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je dejal, da stalni pritisk na zniževanje pravic delavk in delavcev v javnem sektorju ogroža tudi pravice delavcev v gospodarstvu.

Za sindikate je predpogoj, da vlada predloži približevalni predlog v pogajanjih glede odprave še veljavnih varčevalnih ukrepov. Če tega ne bo storila, se tudi ne bodo udeležili srečanja, na katerem bi jim predstavili spremembe plačne in uslužbenske zakonodaje, je še dejal Štrukelj.

Jakob Počivavšek je kot pomembno izpostavil sporočilo premierja glede sprejemanja zakonskih sprememb, saj ga je bilo razumeti, da usklajevanje zakonov s sindikati ne bo "ujetnik rokov, ki jih je v normativnem programu vlade za obravnavo teh zakonov določila vlada".

Ne spreglejte