Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 7. 2011,
15.34

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

prekršek parkiranje redar

Torek, 12. 7. 2011, 15.34

8 let

SDS: Roki za izdaje plačilnih nalogov naj bodo krajši

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Poslanci SDS predlagajo dopolnitev zakona o prekrških, s katerim bi natančnejše uredili vročanje plačilnih nalogov, ki kršiteljem prometnih predpisov niso bili izročeni na kraju prekrška.

Prekrškovni organ bi moral po predlogu plačilni nalog izdati in izročiti v osmih oz. izjemoma v 30 dneh po ugotovitvi prekrška, zastaralni rok bi bil tri mesece. "Zakonodaja mora slediti realnemu življenju, poslanci pa smo se dolžni prilagoditi težavam in realnemu položaju ljudi," je ob predstavitvi predloga dopolnitve zakona o prekrških v DZ poudaril Vinko Gorenak (SDS).

Ena takih težav se je po njegovih besedah pojavila v zadnjem času, ko številni prebivalci prejemajo plačilne naloge za prometne prekrške v Ljubljani, storjene že pred letom dni in več.

Sanacija mora biti hitra Smisel sankcije je v tem, da je hitra in učinkovita ter ima velik preventivni učinek, poudarja Gorenak. Če državljan po letu dni prejme številne položnice za prekrške, ki se jih sploh ne spominja več, pa smisel tega po Gorenakovih ocenah ni več v preventivnih učinkih, temveč je to "bolj polnjenje proračuna, v konkretnem primeru ljubljanskega". Prav tako pa lahko to tudi ogrozi materialni položaj državljana.

V SDS so tako prepričani, da morajo zakonske določbe prekrškovne organe, ki se ukvarjajo s prekrški cestnega prometa, prisiliti, da svoje delo opravijo takoj in učinkovito.

Plačilni nalog mora biti izročen v osmih dneh Po predlogu SDS mora prekrškovni organ plačilni nalog v primerih, ko ga kršitelju ni bilo mogoče izdati takoj na kraju prekrška, izdati in izročiti v osmih dneh, izjemoma v 30 dneh po ugotovitvi prekrška. Postopek o prekršku ni dopusten, če je od prekrška preteklo več kot tri mesece. Postopek pa ne glede na pretrganje zastaranja v nobenem primeru ni več mogoč, ko od storjenega prekrška preteče več kot dve leti, predlaga SDS.

Ta določila ne bi veljala za domnevne prekrškarje, ki nimajo prebivališča v Sloveniji, "saj zaradi oddaljenosti in mednarodnih dejavnikov, ki lahko vplivajo na vročitev plačilnega naloga, ni mogoče določiti tako kratkega roka".

Gorenak se osebno strinja tudi z ureditvijo, ki velja v nekaterih državah, po kateri je višina plačila cestnoprometnih prekrškov odvisna tudi od prihodkov prekrškarja. SDS pa o tem še ni razpravljala in zavzela stališča, je pojasnil Gorenak.

Ne spreglejte