Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
19. 5. 2025,
13.48

Osveženo pred

3 ure, 42 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

Natisni članek

Natisni članek

Robert Golob Robert Golob Zakon o medijih

Ponedeljek, 19. 5. 2025, 13.48

3 ure, 42 minut

S seje DZ na predlog koalicije umaknjena tretja obravnava zakona o medijih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15
mediji | Predlog zakona o medijih med drugim prvič predvideva državne pomoči za medijsko panogo, omogoča pregled nad medijskim lastništvom in preprečuje medijske koncentracije, ki bistveno zmanjšujejo medijsko pluralnost ali uredniško avtonomijo. | Foto STA

Predlog zakona o medijih med drugim prvič predvideva državne pomoči za medijsko panogo, omogoča pregled nad medijskim lastništvom in preprečuje medijske koncentracije, ki bistveno zmanjšujejo medijsko pluralnost ali uredniško avtonomijo.

Foto: STA

Poslanci so v uvodu današnje seje DZ na predlog koalicije z dnevnega reda umaknili tretjo obravnavo predloga zakona o medijih. Pred dokončnim sprejemom zakona je treba dodatno razmisliti o podanih pripombah in ustreznosti rešitev, so prepričani v koalicijskih poslanskih skupinah. Poslanci so umik podprli brez glasu proti.

Koalicija je obravnavo tega zakonskega predloga, ki med drugim prvič predvideva državne pomoči za medijsko panogo, zamaknila že na matičnem delovnem telesu. Tudi tokrat pa je kot razloge za umik navedla, da gre za prvo celovito prenovo medijskega zakona po več kot 20 letih, njegov temeljni cilj pa je zagotoviti pravico prebivalcev Slovenije do celovite obveščenosti in informiranosti ter svobode izražanja tudi v novem medijskem okolju.

"Ker medijski zakon predstavlja ključni steber vsake demokracije, je družbeno odgovorno, da se pred dokončnim sprejemom predloga zakona v tretji obravnavi opravi dodaten razmislek o pripombah, ki so bile po drugi obravnavi zakona v DZ dodatno posredovane," je v predstavitvi predloga za umik danes dejala vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič.

Predlog podprli tudi v SDS

Poslanka SDS Alenka Jeraj je pred glasovanjem o predlogu napovedala, da bodo tudi v njihovi poslanski skupini podprli umik te točke z dnevnega reda, "ker je zakon slab, nedomišljen in škodljiv". Označila ga je za politično-ideološki projekt vladne koalicije. Vladi je očitala, da ga je sprejela na dopisni seji 31. decembra lani daleč od oči javnosti. Po njenih navedbah bo odločitev skoraj zagotovo na julijski seji, "zato da bi spet onemogočili in otežili vse morebitne odzive na tako slab zakon, od možnosti veta s strani državnega sveta, morda bo želel kdo tudi zbirati podpise za referendum in podobno". Koaliciji je očitala, da ne želi slišati mnenj, ki ne "tulijo v isti rog z njimi". Kot je napovedala, bodo v SDS, kadarkoli bo ta predlog na dnevnem redu, glasovali proti.

Poslanci iz drugih poslanskih skupin stališča niso podali. Ob navzočih 63 poslancih je za umik te točke z dnevnega reda glasovalo 62 poslancev, proti ni bil nihče.

Zakon o medijih predvideva državno pomoč za medijsko panogo 

Predlog zakona o medijih med drugim prvič predvideva državne pomoči za medijsko panogo, omogoča pregled nad medijskim lastništvom in preprečuje medijske koncentracije, ki bistveno zmanjšujejo medijsko pluralnost ali uredniško avtonomijo. Predlog določa tudi označevanje vsebin, ki jih je naredila umetna inteligenca. Predlog prepoveduje spodbujanje nasilja ali sovraštva in ščuvanje k storitvi terorističnih kaznivih dejanj.

Današnjo plenarno sejo po potrditvi dnevnega reda poslanci nadaljujejo s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu in ministrom.

Časopisi
Mnenja Majda Širca: Medijska zakonodaja in zverinjak
Ne spreglejte