Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
25. 10. 2013,
11.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Dimitrij Rupel KPK Danilo Türk

Petek, 25. 10. 2013, 11.41

8 let, 7 mesecev

Rupel očita koruptivnost Türku, Erjavcu in Žbogarju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Nekdanji dolgoletni zunanji minister Dimitrij Rupel, je konec julija komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) zaradi suma korupcije prijavil bivšega predsednika republike Danila Türka.

Poleg predsednika je prijavil tudi bivšega in sedanjega zunanja ministra Samuela Žbogarja in Karla Erjavca, ker naj bi postavljali zasebne interese pred interese države.

Rupel, ki je bil zunanji minister tako pod levo vlado Janeza Drnovška kot tudi pod desno Janeza Janše, očita prejšnjemu predsedniku republike, da je izkoriščal položaj za vpliv na slovensko zunanjo politiko in diplomacijo pri njegovem stremljenju, da bi postal generalni sekretar Združenih narodov.

"Žbogar je bil pred 15 leti vdani Türkov sodelavec" Pri tem je Türk "celo zavračal potrditve nekorumpiranih ter zanj nekoristnih slovenskih veleposlanikov, na katere ni imel vpliva, in bi ga utegnili ovirati pri njegovih načrtih", piše v prijavi, ki jo je na svojih spletnih straneh objavil portal požareport.si.

Ministra Žbogar in Erjavec naj bi sledila Türkovim ambicijam, da bi bi jima tako pomagal najti dobro plačane službe po mandatu. Žbogar je bil po Ruplovih besedah pred petnajstimi leti "vdani" Türkov "sodelavec" na slovenski misiji pri ZN v New Yorku, med drugim pa mu Rupel očita, da je za nazaj "ponaredil" oceno za opravljanje veleposlaniškega položaja v ZDA iz "zadostno" zaradi afere s t.i. washingtonsko depešo v oceno "odlično".

Erjavcu pa med drugim očita koruptivnost tudi s tem, da je po volitvah leta 2011 "najprej sklenil koalicijo z Zoranom Jankovićem, nato pa - razočaran, ker ni postal predsednik državnega zbora - 25. januarja 2013 stopil v koalicijo z Janezom Janšo", od katerega pa da je "nepričakovano" zahteval položaj zunanjega ministra.

KPK na podlagi Ruplovega pisma uvedla postopek "Očitno je Erjavec postavil zasebne interese pred interese svoje stranke in vlade, da o državnih interesih sploh ne govorimo," je med drugim zapisal Rupel. Od KPK sicer pričakuje, da bo ukrepala v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije.

V KPK so potrdili, da so prejeli dopis Rupla. Komisija ga "v določenem delu ocenjuje kot izražanje mnenja, v določenem delu pa je v njem prepoznala elemente prijave in zato na njegovi podlagi tudi uvedla postopek, ki pa je še v teku", so zapisali v pisnem sporočilu.

Rupel po zamenjavi Janševe vlade z vlado Boruta Pahorja leta 2008 ni mogel postati veleposlanik v Avstriji zaradi nasprotovanja Türka, ki naj bi nato po novi menjavi vlade leta 2012 preprečil tudi njegovo imenovanje za veleposlanika pri ZN. Rupel je nato odšel za generalnega konzula v Trst, s katerega pa je bil letos poleti razrešen, ker je, kot je utemeljil Erjavec, izpolnil pogoje za upokojitev in so mu po zakonu za uravnoteženje javnih financ (Zujf) morali končati delovno razmerje na zunanjem ministrstvu.

Ne spreglejte