Četrtek, 30. 10. 2014, 21.49
4 leta, 10 mesecev
Rektor Zavrtanik pred praznikom opozoril na pomanjkanje reformatorskega duha
To je na osrednji prireditvi ob dnevu reformacije poudaril rektor Univerze v Novi Gorici Danilo Zavrtanik. Po njegovem danes živimo v državi, kjer je državljane strah kakršne koli, celo še tako nujne reforme.
Ideje slovenskih reformatorjev so tako dvigale Slovenijo iz "barbarske provincialnosti" v sam vrh evropskih narodov. "Kot 14. narod v Evropi smo dobili ves prevod Biblije, kot osmi narod v Evropi smo dobili moderno slovnico," je navedel Zavrtanik.
Slovenci smo bili po Zavrtanikovih besedah prvič del evropskih reformatorskih gibanj v 16. stoletju, drugič pa v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je Evropa začela spreminjati pogled na polpreteklo zgodovino ter delitev na vzhod in zahod. "Obakrat smo Slovenci reformne ideje prehitro opustili. V 16. stoletju smo bili v to prisiljeni, ob nastanku države Slovenije in po njem pa ne in smo žal to storili sami," je dodal.
Kot je dodal, Slovenci reformatorskega duha, ki bi ga takrat potrebovali, nismo imeli. "Bali in otepali smo se in se še vedno otepamo kakršnih koli resnih in nujnih sprememb. Zato danes živimo v državi, kjer je državljane skoraj panično strah kakršne koli, celo še tako nujne reforme. Če pa si kdo drzne zagovarjati spremembe, postane, milo rečeno, heretik ali izdajalec slovenskega nacionalnega interesa," je poudaril Zavrtanik.
Prireditve v Slovenskem narodnem gledališču v Novi Gorici – kulturni program po scenariju Vinka Möderndorferja in Dušana Voglarja je režiral Zvone Šedlbauer ‒ sta se med drugimi udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednik DZ Milan Brglez.