Sreda, 23. 4. 2025, 4.00
10 ur, 6 minut
Spotkast z Gašperjem Lubejem
Referendumski spopad Hoivik – Vrečko. Privilegiji peščice ali kulturni boj SDS? #Spotkast
Gre pri zakonu o dodatkih k pokojninam za izjemne dosežke umetnikov res za privilegije peščice? Je prav, da SDS Janeza Janše kampanjo pred referendumom, ki bo 11. maja, predstavlja tudi kot priložnost za oceno vlade? Je po drugi strani sprejemljivo, da vladajoči pozivajo k bojkotu referenduma, in kako utemeljujejo trditev, da v opoziciji uprizarjajo kulturni boj? V soočenju na Spotkastu smo gostili poslanca SDS Andreja Hoivika in ministrico za kulturo Asto Vrečko (Levica). Čeprav se je vroča politična debata vrtela predvsem okrog referenduma, sta gosta odgovorila tudi na vprašanje, kako sta ju zaznamovali smrti njunih bližnjih.
Usodni 11. maj
Volivci bodo 11. maja na pobudo opozicijske SDS odločali, ali naj se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejela vladna koalicija. Da bi zakon padel, mora proti glasovati najmanj nekaj manj kot 340 tisoč volivcev, glasov proti pa mora biti več kot tistih za.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v Spotkastu odgovorila tudi na vprašanje, zakaj se je odločila javno spregovoriti o smrti svojega očeta, ki je na svoj 40. rojstni dan naredil samomor. Takrat je imela šest let, njena sestra pa eno.
Plačajo davkoplačevalci
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v soočenju v Spotkastu razložila, zakaj naj bi šlo pri referendumu za brezplačno volilno kampanjo za največjo opozicijsko stranko, ki jo bodo plačali davkoplačevalci. Argumentirala je tudi, zakaj vladajoči, ki referendum vidijo kot sramoten napad na kulturo, pozivajo k bojkotu glasovanja.
Tudi poslanec SDS Andrej Hoivik je spregovoril o svoji družini oziroma mami, od katere se je poslovil pred dvema letoma. Ob prehodu v demokracijo na začetku 90. let je bila pomembna političarka Demosa, članica Zelenih Slovenije.
Mesarsko klanje
Nosilec kampanje SDS, poslanec Andrej Hoivik, je ob začetku referendumske tekme del javnosti razburil z besedami, da so v SDS pripravljeni ne samo na boj, ampak tudi na mesarsko klanje. Zakaj je uporabil besede iz Prešernovega Krsta pri Savici? Zakaj bi ukinil dodatke k pokojninam zaslužnim umetnikom, ki izvirajo še iz socializma, in zakaj jih niso odpravile vlade pod vodstvom Janeza Janše?
Svetlana Makarovič, Marko Rupnik, Maja Smrekar
Seveda se nismo mogli izogniti niti vprašanju o morebitni podelitvi dodatka razvpitemu patru Marku Rupniku, očitkih Svetlani Makarovič, višini dodatkov umetnikom in kriterijem njihovega podeljevanja. Mimo nas ni šla niti "afera" o dojenju psa umetnice Maje Smrekar. Slišali smo tudi besede o nacistični umetnosti, kulturnih parazitih in volivcih, ki naj ne bi vedeli, o čem odločajo.
Vroča politična debata se je vrtela tudi okoli vprašanja sprejemanja poraza. Kakšne bodo politične posledice referenduma o dodatkih k pokojninam umetnikov za aktualno ministrico Asto Vrečko in enega vodilnih politikov SDS Andreja Hoivika?
Bosta odstopila?
Sogovornika smo soočili še z vprašanjem njune odgovornosti za zmago oz. poraz. Kaj se bo zgodilo, če SDS ne bo zbrala dovolj glasov proti? Kakšna bo v tem primeru nadaljnja politična pot mladega poslanca SDS? Bo ministrica Vrečko odstopila, če zakon pade? Odgovore najdete v posnetku na vrhu članka.