Zaradi napake centrov za socialno delo so bili številni starši v zadnjih letih opeharjeni za pravico do otroškega dodatka in kaznovani z višjo ceno vrtca.
Pri izračunu pravice za znižano plačilo vrtca in pravice do otroškega dodatka naj bi center za socialno delo upošteval dohodke, ki so jih starši prejeli v preteklem letu. A ni vedno tako.
Brez dela, brez pravice do otroškega dodatka, brez subvencije za vrtec
Poglejmo primer starša, ki je ostal brez službe. Leta 2011 je bilo še vse dobro, bil je zaposlen, prejemal je plačo in bil davčni zavezanec, zato je tudi dobil dohodninsko odločbo. Naslednje leto je ostal brez službe in brez plače, njegov dohodek pa je bil prenizek, da bi bil davčni zavezanec, zato dohodninske odločbe ni dobil.
Kot starš vrtčevskega otroka je leta 2013 oddal vlogo za znižano plačilo vrtca in otroški dodatek, a je bila vloga zavrnjena. Čeprav so bili njegovi dohodki v preteklem letu zelo nizki, ni bil upravičen ne do subvencije ne do dodatka.
Avtomatizacija računalniškega sistema
Zakaj? Računalniški sistem centrov za socialno delo pri izračunu teh dveh pravic uporablja podatke iz dohodninske odločbe. In če je za preteklo leto ni, preprosto uporabi odločbo za predpreteklo leto.
Sistem namreč zaznava, da odločbe za preteklo leto še ni, ne upošteva pa dejstva, da te morebiti niti ne bo.
Sodišče pritrdilo staršem
Takih primerov naj bi bilo vsaj 1200, vsaj toliko staršev naj bi na centrih za socialno delo oddalo pritožbo, so nam potrdili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
O pritožbah zdaj odloča delovno in socialno sodišče, ki pa je v prvih primerih že pritrdilo tožnikom, pa v Dnevniku piše Petra Mlakar. Odločilo je, da ni isto, če nisi davčni zavezanec in zato ne dobiš odločbe, kot če podatki pri davčni upravi še niso znani.
Kaj pa, če se še niste pritožili?
Na odločbo centra se starši vedno lahko pritožijo v roku 15 dni, poznejše pritožbe niso mogoče, pravijo na ministrstvu. Ob tem dodajajo, da bodo staršem, ki so se pritožili in bo sodišče ugotovilo v njihovo korist, subvencijo in dodatek izplačali za nazaj.
Rešitev?
Na odločbo sodišča so se že odzvali na pristojnem ministrstvu, kjer zdaj pripravljajo nadgradnjo informacijskega sistema in spremembo pravilnika. Kot so nam potrdili, bodo 14. marca uvedli nov kanal med davčno upravo in centri za socialno delo, ki bo omogočil takojšnje obveščanje o spremembah.
Upoštevanje bolj realnih dohodkov pa je del tudi nedavno sprejete nove socialne zakonodaje.