Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
10. 10. 2015,
12.46

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

protesti TTIP trgovinski sporazum

Sobota, 10. 10. 2015, 12.46

8 let

Protestniki pozivajo vlado, naj zavrne sporne trgovinske sporazume

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
V Ljubljani je okoli 150 protestnikov slovensko vlado in druge evropske vlade pozvalo, naj zavrnejo sporne trgovinske sporazume. Protesti so bili tudi v Mariboru, Kopru in Trbovljah.

Po vsej Evropi se danes odvijajo protesti proti trgovinskim sporazumom med EU in ZDA (TTIP), med EU in Kanado (Ceta) ter o trgovanju na področju storitev (Tisa).

"Oblastem sporočamo, da ne sprejemamo teh sporazumov, jih ne želimo, in pričakujemo, da jih bodo naša vlada in vlade po svetu zavrnile," je ob robu protesta v Ljubljani poudaril Andrej Gnezda iz Umanotere, članice Koalicije proti tajnim sporazumom, ki je pripravila današnje proteste.

Ob tem je menil, da se očitno naša politika za te resne teme ne zavzame, da nima interesa oziroma ocenjuje, da tukaj nima kaj storiti in odločitev ni njena. "Očitno bodo prepustili zadevo v odločanje drugim," je menil Gnezda.

Do sporazumov kritični tudi sindikati Članica Koalicije proti tajnim sporazumom je tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ki je do sporazumov kritična iz dveh razlogov. "Prvi razlog je, da se vse počne tajno. O tako pomembnih stvareh, ki bodo usodno zaznamovale življenja ljudi, ki tukaj živimo, se absolutno ne bi smeli pogajati pod mizo," je pojasnil predsednik ZSSS Dušan Semolič.

"Še pomembneje pa je, da je, ko naredimo bilanco teh sporazumov, rezultat močno negativen, usoden za ljudi," je dejal Semolič. Ti sporazumi po njegovem mnenju ustvarjajo sistem, ki bo v imenu kapitala, dobičkov in konkurenčnosti še bolj grobo branil interese kapitala na račun ljudi.

Semolič se tako boji dodatnega pritiska na minimalno plačo, pokojninski sistem in socialne blagajne. "Gospodom v Bruslju moramo reči ne in opozoriti našo vlado, naj bo tukaj bolj pokončna. Naj se ne obotavlja in ne čaka, kaj bodo rekli veliki. Gre za take teme, da smo tudi mi tukaj veliki," je poudaril Semolič, ki se je zavzel za gospodarsko rast na račun znanja, zdravja ljudi, z večjo pravičnostjo in solidarnostjo.

Igor Šoltes: Sporazumu ne moremo zaupati Protesta v Ljubljani se je udeležil tudi evropski poslanec iz Slovenije Igor Šoltes, ki v Evropskem parlamentu sedi v klopeh Zelenih. Spomnil je, da je bilo ta teden Evropski komisiji predanih več kot 3,2 milijona podpisov proti TTIP in Ceti. "To je velika številka, ki tudi komisije ne more pustiti ravnodušne," je menil.

"Absolutno je preveč nedorečenosti, netransparentnosti, da bi lahko temu sporazumu zaupali," je dejal. Ob tem pa študije kažejo, da za Slovenijo ti sporazumi ne prinašajo nič posebno dobrega. "Bolj bi morali razmišljati o krožnem gospodarstvu in krepitvi prehranske samooskrbe kot o tovrstnih sporazumih," je še dodal.

Ne spreglejte