Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 1. 2015,
20.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

privatizacija Karl Erjavec Matjaž Han Jani Möderndorfer Ljudmila Novak

Torek, 20. 1. 2015, 20.08

8 let, 7 mesecev

Privatizacija deli politiko in javnost, ogrozi lahko tudi vlado

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Koalicija v teh dneh pričakuje strategijo upravljanja državnih naložb. Ali bo pomirila strasti ali razgrela odnose med partnerji, ob njihovih različnih pričakovanjih ostaja neznanka.

Prvak DeSUS Karl Erjavec dopušča možnost, da zaradi vprašanja privatizacije celo pade vlada, vodja poslancev SD Matjaž Han pa pravi, da to vprašanje deli tudi javnost.

Koalicijski partnerji predvidoma v četrtek od ministra za finance Dušana Mramorja pričakujejo osnutek strategije za upravljanje z državnimi naložbami. Na njihova razhajanja pri vprašanju privatizacije je pokazala tudi petkova seja odbora DZ za finance in monetarno politiko, na kateri je sprva uspelo uskladiti stališča le SD in DeSUS, brez največje vladne stranke.

Poslanec SMC Simon Zajc je danes v izjavi novinarjem v DZ ponovil, da SMC še naprej podpira pregledno nadaljevanje privatizacije, kot določa tudi koalicijska pogodba. Pri prodaji pa po njegovih besedah ni pomembna le cena, temveč tudi poznejši pozitivni učinki prodaje.

"To je bila naša zaveza in sprejel jo je prejšnji sklic državnega zbora. Menimo, da kot država ne moremo delovati tako, da en državni zbor sprejme neko zavezo, drugi pa jo potem povozi," je opozoril.

Karl Erjavec: Zaradi privatizacije lahko pade tudi vlada Mira Cerarja Karl Erjavec pa meni, da zaradi privatizacije lahko pade tudi vlada Mira Cerarja. Po mnenju DeSUS namreč ni nuje, da nadaljujejo razprodajo državnega premoženja, ob čemer je Erjavec spomnil na Zavarovalnico Triglav in Petrol.

Je pa po Erjavčevih besedah nujno, da izvedejo prodajo tistih podjetij, h kateri se je država zavezala. Že minuli teden je dejal, da bi bil poseg v prvi privatizacijski sveženj neverodostojen, odločitev za prodajo pa lahko spremeni le DZ.

Poslanci DeSUS so se sicer v petek na seji odbora za finance in monetarno politiko z SD zavzeli za to, da bi podjetja, ki še niso prodana, uvrstili v strategijo upravljanja državnih naložb. A so pozneje dopolnilo umaknili, kar po Erjavčevih besedah pomeni, da to ni stališče stranke. Njihovo stališče je, da niti podjetij iz prvega svežnja ne smejo prodati pod ceno.

Še pred nadaljevanjem privatizacije pa je treba po Erjavčevem mnenju najprej narediti analizo učinkov dozdajšnje prodaje.

Matjaž Han: Seja ni pokazala na stanje v koaliciji, temveč na stanje v državi Vodja poslancev SD Matjaž Han pa meni, da seja odbora za finance ni pokazala na stanje v koaliciji, temveč na stanje v državi. Še pri tej temi smo razdeljeni, je dodal.

Sicer je spomnil, da je SD glasovala za zaustavitev privatizacije. Zavedajo se, kot pravi, da so se razmere v državi od sprejetja sklepa v DZ spremenile, vendar se obenem lahko tudi hitro poslabšajo. Po mnenju Hana je tudi zadnji čas, da minister Mramor koaliciji predstavi strategijo za upravljanje z državnimi naložbami.

Zdaj po njegovih besedah predvsem od Slovenskega državnega holdinga pričakujejo, da pregledno, po pametni ceni ter v smislu razvoja prodaja premoženje, če ga že pač mora. Sam meni, da je mogoče ustaviti tudi prodajo Telekoma, a le če bodo ugotovili, da cena ni prava in ne bodo izpolnjeni vsi pogoji za prodajo.

Jani Möderndorfer ne verjame, da bi vlada lahko padla zaradi nesoglasij, povezanih s privatizacijo Za umik politike iz gospodarstva se zavzemajo tudi v SDS, ki se danes o tej temi ni posebej opredeljevala, in v NSi. Prav tako so privatizaciji naklonjeni v najmanjši opozicijski stranki ZaAB. A različno menijo glede vpliva tega vprašanja na vlado.

Predsednico NSi Ljudmilo Novak s tem povezano dogajanje v vladni koaliciji skrbi, saj je videti "zelo neresno". Kot je spomnila v izjavi novinarjem v DZ, so že v preteklosti koalicije večkrat razpadale prav zaradi privatizacije in tudi pri aktualni je to po njenem mnenju mogoče. Po mnenju NSi je treba privatizacijo prvega svežnja podjetij dokončati in nato nadaljevati z naslednjimi.

Vodja poslancev ZaAB Jani Möderndorfer pa ne verjame, da bi vlada zaradi nesoglasij s privatizacijo lahko padla, je pa treba razumeti, da "mora vsak peljati svojo zgodbo". Toda na koncu se bodo po njegovem mnenju le dogovorili.

Opozicijska ZL pa je ena od najvidnejših nasprotnic prodaje državnega premoženja.

Ne spreglejte