Ponedeljek, 5. 1. 2015, 14.28
8 let, 8 mesecev
Premier Cerar diplomatom nalaga gradnjo verodostojnosti
Slovenski diplomati so na Brdu pri Kranju začeli tridnevni redni letni posvet. Uvodoma sta zbrane nagovorila zunanji minister Karl Erjavec in premier Miro Cerar, ki je izpostavil pomen verodostojnosti za ugled diplomacije in države.
V tej luči bo vlada tudi nadaljevala privatizacijo "tam, kjer smo se kot država k temu v preteklosti formalnopravno zavezali". Poudaril je tudi, da bomo verodostojni le, če bomo dvignili politično kulturo.
Izpostavil je, da je Slovenija v svoji mladi zgodovini samostojnosti dosegla veliko, a je "gospodarska, finančna, socialna in širša kriza, ki nas je močno prizadela tudi in celo pretežno po lastni krivdi, načela ugled naše države".
"Na vseh teh področjih smo v zadnjih letih zašli v težave. Za povrnitev nekdanjega ugleda bomo zato morali še trdo delati: predvsem doma, pa tudi zunaj," je poudaril, hkrati pa dodal, da se prvi znaki okrevanja že kažejo, saj naj bi se izvoz in gospodarska rast povečevala, brezposelnost pa upadala.
Gospodarska diplomacija mora biti po njegovih besedah dinamična in pragmatična, a mora hkrati dosledno ostati v okviru načelne zunanje politike. "Naša zunanja politika mora seveda biti tudi pragmatična, a le v okvirih, ki jih določajo temeljna načela mednarodnega prava," je poudaril predsednik vlade.
V tej luči se je dotaknil ukrajinske krize in odnosov z Rusijo, s katero Slovenija sicer gradi prijateljske odnose, a "prijateljstvo ne more temeljiti na sprenevedanju". Poudaril je, da ruska podpora separatistom na vzhodu Ukrajine ogroža temelje miru in varnosti v Evropi in svetu in da takšna dejanja zato ne smejo ostati brez odziva.
Veliko pričakovanj je Cerar uperil tudi v novo deklaracijo o zunanji politiki in strategijo zunanje politike, ki naj bi v naslednjih letih usmerjali delovanje diplomacije.
Podobno je agendo za slovensko diplomacijo v prihodnjem letu v nagovoru predstavil tudi zunanji minister Erjavec. Med odnosi s sosedami je izpostavil predvsem Hrvaško in opozoril, da so odnosi v zastoju zaradi različnih interpretacij memoranduma iz Mokric glede reševanja vprašanja varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke, čeprav so odnosi na drugih ravneh najboljši do zdaj. Izpostavil je, da sta Slovenija in Hrvaška lani zabeležili rekordno trgovinsko menjavo.
Erjavec je sicer še ocenil, da so diplomati ne glede na materialni položaj in finančno krizo dobro opravili zastavljeno delo. Cerar pa je v tem smislu napovedal, da si bo vlada prizadevala zaustaviti krčenje sredstev za slovensko diplomacijo. "Diplomatskih in konzularnih predstavništev ne bomo več zapirali. Prizadevali si bomo za širitev diplomatske mreže," je napovedal, a dodal, da bo to mogoče šele, ko bo to dopuščalo finančno stanje države.
Letošnji, že 19. posvet slovenske diplomacije je sicer posvečen zlasti vlogi Slovenije v mednarodnem prostoru, pomenu gospodarske diplomacije in medresorskega sodelovanja oz. enotnega nastopanja v mednarodnem udejstvovanju. Na posvetu je okoli 115 udeležencev.