Torek, 14. 4. 2015, 14.14
6 let, 7 mesecev
Potresi so del slovenskega življenja. Kako ravnati?
Potresov žal ne moremo napovedati, se pa nanje lahko, poleg potresne gradnje, pripravimo z znanjem. Ob 120. obletnici rušilnega ljubljanskega potresa se velja spomniti, kako v tem primeru ravnati.
Slovenija je v evropskem merilu na precej potresnem območju, saj je pod vplivom afriške plošče, ki se pomika proti severu in se podriva pod evropsko, kjer nastaja prelom. Tu je še jadranska mikroplošča, ki se kot jadralna deska hoče zavleči pod Alpe.
Učili smo se živeti s potresi
V preteklosti je slovenska tla že večkrat zamajalo in zavest o potresih se je počasi krepila. Ljubljanski Nebotičnik, ki so ga gradili v tridesetih letih prejšnjega stoletja, je prva potresno varna stavba v jugovzhodni Evropi. Predpisi o varni gradnji so se v nekdanji Jugoslaviji, s tem pa tudi pri nas, še dodatno okrepili po velikem potresu v Skopju leta 1963.
Potresna gradnja je najpomembnejša varovalka
Potresna gradnja je tako še vedno ena od temeljnih varovalk pred tem naravnim pojavom, dodatno pa je pri tem pomembno tudi znanje, kako ravnati.
Ob 120. obletnici rušilnega ljubljanskega potresa, ki je na velikonočno nedeljo 14. aprila 1895 stresel tla, se velja spomniti, kako se v tem primeru vesti. Na ta način je lahko strah pred potresom manjši.
Temeljno pravilo: obvarovati glavo
Prvo pravilo je, da se v primeru potresa umaknemo pod trdno mizo, stopimo pod podboje vrat nosilne stene ali v kot ob notranji nosilni steni. Umakniti se moramo od steklenih površin ali drugih predmetov, ki lahko padejo na nas. Z rokami si je dobro zaščititi glavo.
V potresu nevarnost predstavlja vsak predmet, ki lahko pade z zidu, stropa ali police ali pa se prevrne.
Ne zapuščamo stavbe
Med potresnimi sunki ne zapuščamo stavbe, saj nas lahko poškodujejo padajoči predmeti. Prav tako ne smemo uporabljati dvigala, saj lahko ostanemo v njem. Nesmotrno je tudi bežanje po stopnicah, saj se lahko porušijo.
Kako ravnati, če smo na prostem?
Če smo med potresom na prostem, se moramo odmakniti od stavb, električnih žic drogov in reklamnih panojev ali drugih elementov, ki se lahko zrušijo in nas pri tem poškodujejo.
Kako ravnati po potresu?
Ko se moč sunkov nekoliko umiri oziroma ko se ti ne pojavljajo več, če je mogoče, zapustimo stavbo. Pri tem moramo biti previdni in vsekakor ne smemo uporabiti dvigala.
Če se znajdemo ujeti v ruševinah, ostanemo mirni. Če se praši, si z robcem ali kosom oblačila prekrijemo usta in nos. Varčujemo s svojimi močmi. Reševalce nase opozarjamo z enakovrednim udarjanjem s trdim predmetom po kovinski napeljavi ali zidu.