Ponedeljek, 4. 3. 2013, 11.47
4 leta, 11 mesecev
Potrata: Hvala za lakoničen odgovor, gospod predsednik (VIDEO)
Na začetku februarske seje državnega zbora je Majda Potrata predsednika vlade Janeza Janšo vprašala, ali se namerava vlada opredeliti do spremembe ustave na področju referendumske ureditve, ki je v parlamentarni proceduri.
Janša mu je odgovoril, da je večmilijardna finančna luknja v slovenskem bančnem sistemu ključen problem te države in njenih davkoplačevalcev, boji pa se, da tudi nekaj prihodnjih generacij.
Po Janševih besedah za nastal položaj ne obstaja več konceptov. "Dokapitalizacija namreč pride v poštev takrat, kadar je banka nekoliko finančno podhranjena, ne pa takrat, ko delnica največje državne banke pade na en evro za delnico. V tem primeru je potrebna sanacija. Zakon o tem je bil sprejet in se seveda izvaja. Vlada je imenovala štiri neizvršne direktorje, ki morajo naprej izpeljati postopek ustanovitve agencije za sanacijo slovenskega bančnega sistema. Od teh štirih direktorjev so trije tuji finančni strokovnjaki, ki niso sodelovali pri nastajanju tega problema, temveč so doslej v različnih državah, zlasti skandinavskih, takšne probleme reševali. Ta imena so tudi usklajena z Evropsko centralno banko in Mednarodnim denarnim skladom, kar so formalne obveznosti, ki jih ima Slovenija do evrosistema, ker smo pač del skupne evropske monetarne unije. Tudi podzakonski akti se usklajujejo z Evropsko centralno banko."
Tonin je Janšo tudi vprašal, kako ocenjuje posledice, če se morebitna nova vlada odloči, da koncept slabe banke zavrže.
"Če Slovenija ne bo nadaljevala sanacije bančnega sistema, potem bo do konca tega leta bankrotirala in tudi novi predsednik DZ-ja bo takrat opravljal samo tekoče posle. Prišlo bo do predčasnih volitev, vendar tudi to ne bo rešilo slovenskega bančnega sistema," je odgovoril Janša in dodal, da bomo ob neustreznem reševanju tega problema prisiljeni sprejeti določene pogoje, ki nam jih bo postavila mednarodna skupnost, da bomo izpolnili pogoje za mednarodno finančno pomoč.
Golubović, rojen leta 1969, je magister upravnih ved. Leta 2011 je magistriral na podiplomskem študiju na Fakulteti za upravo na temo socialnega podjetništva, je navedeno na njegovem predstavitvenem spletnem mestu. Od julija lani je podsekretar v državnem zboru. V času od februarja 2007 do februarja 2011 je bil podžupan občine Kamnik.
Na dnevnem redu seje je tudi vladni predlog spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, po katerem bi javnim uslužbencem ukinili dodatek za specializacijo, magisterij in doktorat, če ti niso zahtevani v opisu delovnega mesta.
Pred poslankami in poslanci bo tudi druga obravnava obrtnega zakona, ki ukinja dozdajšnje obvezno članstvo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije in uvaja prostovoljnega.