Poslanska skupina PS podpira predsednico vlade Alenko Bratušek pri njenih stališčih v primeru imenovanja Gašparja Gašparja Mišiča na čelo Luke Koper.
Vodja poslancev Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer je po sestanku vrha PS v poslanski skupini prebral sklep, da poslanci "polno podpirajo predsednico vlade, da v okviru svojih pooblastil izpelje vse potrebne ukrepe za vzpostavitev odgovornega in preglednega korporativnega upravljanja v podjetjih v državni lasti".
Podpora Bratuškovi za prihodnost
Tako je Bratuškova dobila popolno podporo vseh poslancev in poslank PS za svoje delovanje v koaliciji tudi v prihodnje, je sklep v izjavi novinarjem interpretiral Möderndorfer.
Ko stranka ne pozna ambicij Gašparja Mišiča
Möderndorfer je dejal, da poslanci ne podpirajo kandidature Gašparja Mišiča in zatrdil, da stranka pri njegovem kadrovanju ni sodelovala niti ga ni mogla preprečiti, čeprav je njen član. Pozitivna Slovenija ne podpira kandidiranja in neposrednega prehajanja funkcionarjev s političnih funkcij na vodilna mesta v državnih podjetjih. Poslanci PS tudi zavračajo večletno prakso "nestrokovnega političnega kadrovanja v podjetja v državni lasti" tudi v času zdajšnje koalicije.
Sestanek po različnih tonih Bratuškove in Jankovića
Vodja poslancev je to dejal po sestanku poslanske skupine skupaj s celotnim vodstvom stranke in vladno ekipo PS z Alenko Bratušek na čelu, na katerem so razpravljali o aktualnih razmerah, vključno z afero Gašpar Gašpar Mišič.
Izredna seja tudi o vladnih ukrepih
Šlo je sicer za prvo popočitniško sejo poslanske skupine največje parlamentarne stranke, a ni šlo za redno, ampak izredno sejo. Z njo so poskušali javnosti poslati tudi pomirjujoče tone po imenovanju Gašparja Gašparja Mišiča za predsednika uprave Luke Koper, po katerem sta Bratuškova in ljubljanski župan Zoran Janković ostala na dveh bregovih. Razpravljali so sicer tudi o jesenskem parlamentarnem delu, o vladnih ukrepih in o proračunih za leti 2014 in 2015.
Izključitve Gašparja Mišiča danes ni moglo biti
Nekateri v stranki razmišljajo tudi o izključitvi Gašparja Mišiča, vendar takšne odločitve danes ni pričakovati, vsaj formalno ne. O tem namreč po statutu stranke odloča izvršni odbor. Möderndorfer je dejal, da je članstvo v stranki tudi stvar posameznega člana. "Naj opozorim na dejstvo, da Gašpar Mišič ni funkcionar PS, je samo član in ne opravlja tudi nobene politične funkcije."
Kongres konec oktobra?
Izvršni odbor pa je tudi tisti organ, ki bo predvidoma sredi septembra razpravljal o sklicu kongresa PS, na katerem bodo volili novo vodstvo. Po naših informacijah bi lahko kongres potekal konec oktobra ali v začetku novembra.
Vlada glavna violina pri kadrovanju
Vodja poslancev PS je na vprašanje o razrešitvi Gašparja Mišiča poudaril, da skupščino SOD predstavlja vlada, ki lahko edina "potegne določene odločitve". "Čas bo prinesel svoje. Za nas je pomemben sklep, da ima predsednica vlade polna pooblastila, da ustvari vse pogoje za to, da bomo vsi davkoplačevalci prepričani, da tisti, ki upravljajo z državnim premoženjem, to počnejo vestno, strokovno in z enim samim ciljem: da so ta podjetja tudi uspešna in delujejo pozitivno."
Rešitev je SDH
Za Möderndorferja je primer Gašparja Mišiča pokazal, da je treba pospešiti oblikovanje Slovenskega državnega holdinga (SDH). Napovedal je, da bo predvidoma konec septembra vložena novela zakona o SDH. Tako bodo ustvarjeni "vsi pogoji, da pridemo do neke skupne družbe, ki bo upravljala s celotnim državnim premoženjem".
Kongres konec oktobra?
Izvršni odbor pa je tudi tisti organ, ki bo predvidoma sredi septembra razpravljal o sklicu kongresa PS, na katerem bodo volili novo vodstvo. Po naših informacijah bi lahko kongres potekal konec oktobra ali v začetku novembra.
Razkola ni
Akterji današnjega sestanka sicer med sejo niso dajali izjav, nekaj stavkov je povedal le poslanec Brane Golubovič: "Nobenega razkola v stranki ni, upam, da se bomo danes ukvarjali predvsem z ukrepi vlade za leto 2014." Glede Gašparja Mišiča je dejal, da mora o njegovi usodi odločiti SOD, ki je odgovoren za kadrovske poteze.