Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 4. 2025,
15.09

Osveženo pred

2 tedna, 5 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,06

Natisni članek

Natisni članek

ministri interpelacija Robert Golob Robert Golob

Sreda, 23. 4. 2025, 15.09

2 tedna, 5 dni

Koalicija in opozicija tudi po večurni razpravi o interpelaciji ostajata na svojih bregovih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,06
državni zbor | To je že deseta interpelacija v aktualnem mandatu in druga zoper celotno vlado.  | Foto STA

To je že deseta interpelacija v aktualnem mandatu in druga zoper celotno vlado.

Foto: STA

V razpravi v DZ o interpelaciji vlade poslanci opozicije in koalicije vsaka zase navajajo svoje videnje, kdo je naredil več dobrega oziroma kdo več slabega za upokojence. Poslanci koalicije opoziciji očitajo, da želi zlorabiti upokojence za politični boj, opozicija pa koaliciji med drugim očita poslabšanje položaja bodočih upokojencev.

V samostojni Sloveniji so bili sprejeti trije pokojninski zakoni, vlada premierja Roberta Goloba pa še ni sprejela nobenega zakona, ki bi kakorkoli vplival na pokojnine, je poudaril poslanec Svobode Robert Janev. "Zato bi vsi upokojenci, ki hodijo bojkotirat ali protestirat na trg, morali trkati na vrata vseh predhodnih vlad," je menil Janev.

Po mnenju ministra za obrambo Boruta Sajovica (Svoboda) smo danes v DZ priča še enemu dejanju, "kjer se politika namesto da bi iskala rešitve, ukvarja sama s sabo." Spomnil je, da smo danes priča že deseti interpelaciji vlade v zgodovini samostojne Slovenije, vsem pa je skupno to, da jih je vložila stranka SDS.

Med dosežki vlade je med drugim izpostavil znižanje inflacije, predlagano pokojninsko reformo in rekordno nizko brezposelnost. "Toliko ljudi, kot zdaj plačuje v pokojninsko in zdravstveno blagajno, nismo imeli še nikoli in to je za krepitev in za stabilnost sistema dobro, pozitivno in prav," je ocenil Sajovic.

Robert Golob, Vlada, Interpelacija
Novice Golob med interpelacijo razkril vizijo države in stranki SDS očital, da ovira delo vlade

Napoved vlade še ne pomeni sprejetega zakona, se je na navedbe Sajovica glede predlagane pokojninske reforme odzval poslanec SDS Zvonko Černač.

Dejal je, da 40 odstotkov sindikatov ne podpira predlagane pokojninske reforme, zato po njegovem ni zagotovila, da o predlagani reformi ne bo sprožen referendum. Ponovno je večkrat zavrnil navedbe premierja Goloba o poslabšanju položaja upokojencev v času druge vlade Janeza Janše in jih označil za laž, dokazano s strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Glede napovedane pokojninske reforme pa Černač meni, da tako, kot je zastavljena trenutno, ne zagotavlja stabilnosti pokojninske blagajne, prav tako se z njo po oceni Černača poslabšuje položaj vsem sedanjim in dvema tretjinama bodočih upokojencev.

Robert Golob
Novice Privatizacija socialne in zdravstvene mreže po Golobovem mnenju pot v pogubo

Pokojninsko reformo je podprlo vseh pet delodajalskih združenj na nacionalni ravni in šest od sedmih sindikalnih central, je Černaču odgovoril minister za delo Luka Mesec. "Ena sedmina ni 40 odstotkov," je poudaril Mesec in dodal, da je predlog v celoti podprla tudi Zveza svobodnih sindikatov.

Glede predlagane pokojninske reforme pa poudarja, da je ta nujna, saj se kot družba staramo, zato je temu treba prilagoditi tudi pokojninski sistem.

"Mislim, da nihče od nas, ne glede na politično barvo, ne bi rad bil v situaciji, v kakršni je bila država leta 2012, ko sta v resnici dve vladi izvajali pokojninsko reformo, najprej Pahorjeva, ki je potem tudi zaradi pokojninske reforme padla na referendumu, in nato Janševa," je poudaril Mesec. Spomnil je, da je bila Slovenija takrat v globoki krizi, na vratih je bila trojka, v takšnih pogojih pa ni lepo sprejemati pokojninsko reformo, je menil.

"Mi tokrat za spremembo streho popravljamo takrat, ko je vreme še lepo, zato, da ne bodo upokojenci pod pritiskom, in zato, da ne bomo živeli v strahu, kaj bo z našimi pokojninami," je poudaril Mesec.

Pirc Musar Golob
Novice Na papežev pogreb odhajata Pirc Musar in Golob

Spomnil je, da se je pokojninska reforma začela pripravljati v času prejšnje vlade, saj je bilo v načrtu za okrevanje in odpornost dogovorjeno, da bo ta sprejeta do konca leta 2026. "In zdaj smo jo pripeljali do točke, ko vsebino zakona imamo in ko je dobil soglasje socialnih partnerjev, tako z delodajalske kot sindikalne strani," je poudaril Mesec.

Po mnenju poslanca Levice Milana Jakopoviča gre pri današnji interpelaciji za klasičen primer političnega pozicioniranja SDS pred volitvami, ki pa ne pomeni skrb za ljudi, ampak predvsem ustvarjanje konflikta in doseganje zgolj lastnih političnih koristi v boju za oblast. "In prav je, celo nujno, da se take manipulacije naslovi. Reforma leta 2012 je oškodovala mnoge današnje upokojence in to je dejstvo, preverljivo dejstvo," je poudaril.

Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič pa se je med drugim naslonila na navedbe premierja v zagovoru pred poslanci, v katerih je govoril tudi o uspehih vlade na različnih področjih. Izpostavila je zdravstveno reformo, za katero pa se poslanka boji, da ne bo uspešna. "Mislim, da je njegova največja zmota hvala z zdravstveno reformo," je dejala, saj da je razen enega zdravnika, "ki je predsednik strateškega sveta", ni pohvalil niti en zdravnik.

Velik del razprave se je vrtel tudi okrog majskega referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti.

Ne spreglejte