Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
31. 10. 2023,
8.16

Osveženo pred

1 leto, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,12

Natisni članek

Natisni članek

čakanje na delo država poplave

Torek, 31. 10. 2023, 8.16

1 leto, 1 mesec

Popoplavni ukrep čakanja na delo državo doslej stal 895 tisoč evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,12
Poplave | Prva izplačila subvencij s tega naslova so izvedli oktobra. Ocenili so, da bo zanje potrebnih 1,1 milijona evrov, na koncu so izplačali 894.631 evrov. Izplačila je glede na podaljšanje ukrepa pričakovati še nekaj mesecev. | Foto STA

Prva izplačila subvencij s tega naslova so izvedli oktobra. Ocenili so, da bo zanje potrebnih 1,1 milijona evrov, na koncu so izplačali 894.631 evrov. Izplačila je glede na podaljšanje ukrepa pričakovati še nekaj mesecev.

Foto: STA

Vlada je prizadetim v avgustovskih ujmah ponudila več vrst pomoči. Prvi interventni zakon, novela zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč, je prinesel tudi ukrep čakanja na delo. Izteči bi se moral s koncem oktobra, a ga je vlada v petek podaljšala do konca novembra. Izplačila države s tega naslova so do zdaj nanesla okoli 895 tisoč evrov.

Ukrep je bil avgusta uveden za delodajalce, ki zaradi posledic poplav in plazov zaposlenim začasno niso mogli zagotavljati dela zaradi poplavljenih poslovnih prostorov ali drugih okoliščin, ki so onemogočale delo.

Kot so za STA pojasnili na zavodu za zaposlovanje, je bila od avgusta pravica do te pomoči priznana 425 delodajalcem za 4.346 delavcev. Za avgust so jo priznali 129 delodajalcem za 1.529 zaposlenih, za september 31 delodajalcem za 159 zaposlenih, za oktober pa 265 delodajalcem za 2.658 zaposlenih.

Prva izplačila subvencij s tega naslova so izvedli oktobra. Ocenili so, da bo zanje potrebnih 1,1 milijona evrov, na koncu so izplačali 894.631 evrov. Izplačila je glede na podaljšanje ukrepa pričakovati še nekaj mesecev.

Nadomestilo plače delavca na začasnem čakanju na delo sicer znaša 80 odstotkov nadomestila plače in ne sme biti nižje od minimalne plače. Država je delodajalcem zagotovila povračilo v višini delnega povračila nadomestila plače v višini 80 odstotkov nadomestila plače z vsemi davki in prispevki delodajalca (bruto II), pri čemer je višino nadomestila omejila z višino povprečne mesečne plače v državi za maj 2023.

Celotne predvidene finančne posledice ukrepa niso znane

Celotne predvidene finančne posledice ukrepa niso znane, samo za podaljšanje do konca novembra pa so ocenjene v višini 2,5 milijona evrov.

V avgustovskih poplavah prizadetim delodajalcem je še naprej na voljo tudi ukrep višje sile, ki ga je do konca letošnjega leta prav tako zagotovila novela zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč.

To možnost lahko delodajalec uveljavlja za v poplavah prizadete delavce. Višja sila se namreč nanaša na delavčevo nezmožnost prihoda na delo, njegovo nezmožnost opravljanja dela zaradi opravljanja nujnih ravnanj, kot so odpravljanje škode, zavarovanje življenja, zdravja ljudi, živali, odvračanje in preprečevanje škode, ter na druge okoliščine, ki zaposlenemu onemogočajo delo, na primer zagotavljanje varstva otrok zaradi zaprtja vrtcev.

Nadomestilo plače s tega naslova lahko delavec prejema za čas trajanja okoliščin višje sile, določeno pa je v višini 80 odstotkov osnove, to je povprečne mesečne plače za poln delovni čas zadnjih treh mesecev, pri čemer ne sme biti nižje od minimalne plače. Izplačana nadomestila plač delavcev v primeru višje sile država krije v celoti.

toča na Bovškem
Novice Če bi plaz Struge zgrmel v Savinjo, bi udarni val segel do Ljubnega
Letuš
Novice Zaradi dežja prestavljen zbor krajanov Letuša
Plaz Struge
Novice Geolog svari: Plaz ni tako nedolžen. Krajane Strug je treba takoj evakuirati.
Plaz Struge
Novice V Strugah se je utrgal del grozečega plazu: tri družine že evakuirali
Ne spreglejte