Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
25. 11. 2014,
14.51

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

škoda Cerknica

Torek, 25. 11. 2014, 14.51

8 let

Poplave samo na Notranjskem povzročile več milijonov evrov škode

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Občine na Notranjskem so že ocenile nastalo škodo po zadnjih poplavah, ki znaša več milijonov evrov.

V občini Loška dolina so s pomočjo vojske že odstranili vse zaščitne nasipe in poplavne vreče ter razkužili poplavljene prostore, po prvih ocenah pa škoda znaša okoli milijon evrov, je povedal župan Janez Komidar.

Največ škode je na stanovanjskih in gospodarskih objektih, ki jih zdaj izsušujejo – poškodovanih je 25 stanovanjskih in 25 gospodarskih objektov, škoda pa je ocenjena na 700 tisoč evrov.

Grobo sanacijo so izvedli tudi na lokalni infrastrukturi, kot so ceste in mostovi. Uničenih je 17 prepustov, do enega mosta pa jim še ni uspelo priti. Skupne škode je za 250 tisoč evrov. Da bi se stanje na občinski infrastrukturi vzpostavilo na prvotno raven, bo po navedbah Komidarja treba počakati do druge polovice prihodnjega leta.

Kot je pojasnil, je Loško polje ogromen predpoplavni zadrževalnik, zato se poplavam v prihodnje ne bo mogoče izogniti. Je pa mogoče vplivati na to, da bi bil čas poplav krajši, zato je treba urediti vodotoke, je še dejal.

V Cerknici škode še več V občini Cerknica je škode še več, ocenjena je na 2,8 milijona evrov. Po dveh poplavnih valih, ki so nedavno prizadeli občino, so ustanovili občinsko komisijo, ki popisuje škodo na objektih. Od upada vode stanovanjske objekte izsušujejo z razvlaževalniki. Poplavne vreče so za zdaj ponekod še pustili, saj se ljudje še vedno bojijo, pravi župan Marko Rupar.

V občini je bilo po njegovih besedah prizadetih dvesto hiš, 30 gospodarskih poslopij, 12 blokovskih enot, dve tovarni in 15 trgovin. Uničenih je bilo tudi veliko cest, mostov in gozdnih cest. Na cestni infrastrukturi je skupaj približno za pol milijona evrov škode.

Cerkniški župan je poudaril, da bo najtežje sanirati gozdne poti, ki jih ponekod ni več. Normalno stanje bodo po njegovi oceni vzpostavili do konca prve polovice prihodnjega leta. Za občinske ceste bodo denar potegnili iz rezerv, saj je veliko sredstev že šlo za odpravljanje posledic po žledolomu.

Kot je še pojasnil, je najnujnejši ukrep čiščenje strug, saj je na določenih mestih več kot meter naplavljenega peska in proda. S tem bi se v prihodnje po njegovem prepričanju izognili večjim katastrofam. Posebno pozornost pa bo treba nameniti zadrževalnikom, je dodal Rupar.

Groba ocena škode, ki je v Ljubljani nastala ob oktobrskih poplavah, bo znana prihodnji teden.

Na ilirskobistriškem uredili prekope in utrdili nasipe V občini Ilirska Bistrica so do sedaj med drugim opravili dela na območju Zgornje Pivke oziroma na območju vasi Koritnice, Bač in Knežak. Ilirskobistriški župan Emil Rojc je povedal, da so naredili intervencijski prekop v dolžini 900 metrov, sedaj pa nadaljujejo s prekopom v podobni dolžini. Ta bo po Rojčevih besedah zagotavljal odvodnjavanje vode, ki bi lahko vdrla v vas Bač.

Utrdili bodo tudi nasipe okrog prekopa in intervencijsko popravili cesto med Knežakom in Koritnicami, kjer začasni most zaenkrat omogoča osebni promet. Po besedah Rojca bo sanacija končana v enem mesecu, za sanacijo drugega mostu med Bačem in Koritnicami pa bodo potrebovali gradbeno dovoljenje, zato bo popravljen v roku dveh do treh mesecev.

V občini Ilirska Bistrica škodo še ocenjujejo Rojc je pojasnil, da se bodo z Agencijo RS za okolje dogovorili o sanaciji zaradi hudourniških vdorov, do junija ali julija prihodnje leto pa bodo na osnovi protipoplavne študije analizirali sanacijske ukrepe za dolgoročno zavarovanje porečja reke Reke. Po njegovih besedah sem spadajo dodatni nasipi in suhi zadrževalnik, ki bi lahko stal med enim in dvema milijonoma evrov.

Pod nadzorom je tudi plaz pri kmetiji Oblak. "Dobili smo geološko poročilo in na osnovi tega se bomo odločili za sanacijo," je še povedal Rojc.

V občini sicer trenutno poteka popis škode, vrednost intervencij zaradi poplav pa bo znana v četrtek.

Ne spreglejte